Kreml: wycofanie Iskanderów niemożliwe ze względu na tarczę antyrakietową

Świat
Kreml: wycofanie Iskanderów niemożliwe ze względu na tarczę antyrakietową
mil.ru

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Rosja nie może wycofać z obwodu kaliningradzkiego rakiet Iskander nie wiedząc o tym, że anulowane zostaną plany rozmieszczenia w Europie elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

- Nie można tych rakiet po prostu zabrać z Kalinigradu nie wiedząc o tym, że plany stworzenia całego antyrosyjskiego systemu rakietowego na kontynencie europejskim będą anulowane - powiedział Pieskow w wywiadzie dla BBC. Jego treść podały w sobotę media rosyjskie.

 

Rosyjskie ministerstwo obrony w listopadzie oświadczyło, że rozmieszczenie w Kaliningradzie systemów rakietowych Iskander to "wewnętrzna sprawa Rosji". O tym, że Iskandery zostały przeniesione do kaliningradzkiej enklawy, powiadomiły na początku października media estońskie. Resort obrony Rosji oświadczył wówczas, że rozmieszczenie rakiet to część rutynowych manewrów.

 

System Iskander-K

 

Iskandery (w kodzie NATO - SS-26 Stone) to lądowe pociski balistyczne na mobilnej platformie samochodowej. W wersji dla armii rosyjskiej mają zasięg 380-500 km. Testowany jest również system Iskander-K, uzbrojony w pociski manewrujące o zasięgu ponad 500 km.

 

Iskandery mogą przenosićładunki nuklearne. Jedna brygada takich rakiet to 100 jednostek sprzętu wojskowego, w tym 10 wyrzutni. W skład brygady wchodzą też pojazdy dowodzenia i obsługi technicznej rakiet oraz wyrzutni, samobieżne stacje diagnostyczno-remontowe dla środków łączności i dowodzenia, jak również pojazdy socjalne dla załóg.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie