Zostawił psy bez jedzenia i wody i pojechał za granicę. Już czekają na niego policjanci

Polska
Zostawił psy bez jedzenia i wody i pojechał za granicę. Już czekają na niego policjanci
KWP Rzeszów

Mieszkaniec Bliznego (Podkarpacie) zostawił dwa psy bez jedzenia, wody oraz schronienia i potem wyjechał przed świętami za granicę. Zwierzęta, nim trafiły do schroniska, przebywały bez jedzenia i picia najprawdopodobniej przez całe dwa tygodnie. W kodeksie karnym są za to nawet dwa lata więzienia.

Policję o psach zostawionych bez opieki powiadomiono w poniedziałek przed południem. Mundurowi ustalili, że nieodpowiedzialny właściciel czworonogów wyjechał za granicę jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia i nie powrócił do tej pory.

 

Na krótkich łańcuchach, we własnych odchodach 


Mężczyzna nie poprosił o opiekę nad zwierzętami żadnego z sąsiadów. Jeden z psów przywiązany był do budy na półmetrowym łańcuchu, drugi  - do elewacji budynku, na uwięzi o długości nieco ponad metra. Pies nie miał możliwości schronienia się. Zwierzęta były wychudzone, bardzo brudne, chodziły we własnych odchodach.


Oba psy trafiły do schroniska w Lesku. Zostały objęte opieką weterynaryjną z uwagi na stwierdzone niedożywienie, odwodnienie, urazy i stany zapalne.


Policja ustala dokładne okoliczności tej sprawy. Funkcjonariusze oczekują teraz na powrót właściciela psów z zagranicy.

 

 

Co grozi za znęcanie się nad zwierzętami 


Zgodnie z art. 6 ustawy o ochronie zwierząt przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień poprzez m.in.:

 

- utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania, w tym utrzymywanie ich w stanie rażącego zaniedbania lub niechlujstwa, bądź w pomieszczeniach albo klatkach uniemożliwiających im zachowanie naturalnej pozycji,

- utrzymywanie zwierzęcia bez odpowiedniego pokarmu lub wody przez okres wykraczający poza minimalne potrzeby właściwe dla gatunku,

- porzucanie zwierzęcia, a w szczególności psa lub kota, przez właściciela bądź przez inną osobę, pod której opieką zwierzę pozostaje.


W myśl ustawy zabrania się również trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu.

 

Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 metry. Za znęcanie się nad zwierzętami grozi kara do dwóch lat więzienia.

 

polsatnews.pl

grz/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie