Zasłonił swego pana własnym ciałem, nóż o milimetry minął serce. Został bohaterem roku

Świat
Zasłonił swego pana własnym ciałem, nóż o milimetry minął serce. Został bohaterem roku
Twitter/Comet

Dave Wardell z policji w Hertfordshire w Wielkiej Brytanii ścigał przed rokiem podejrzanego. W pewnej chwili uciekający mężczyzna odwrócił się i rzucił na policjanta z 30-centymentrowym nożem. Pies Finn stanął w obronie funkcjonariusza przyjmując cios na własne ciało. Międzynarodowy Fundusz na Rzecz Humanitarnego Traktowania Zwierząt ogłosił Finna bohaterem roku 2017.

Finn został ugodzony w głowę i w brzuch. Nóż przestępcy o milimetry minął serce zwierzęcia. Życie uratowała mu tylko natychmiastowa operacja trwająca ponad cztery godziny.


W ataku nożownika ucierpiał również funkcjonariusz Wardell, został ranny w rękę, ale obrażenia nie zagrażały jego życiu.

 

Zwierzęta w policji chronione jak inni funkcjonariusze


Atak na Finna zainspirował w Wielkiej Brytanii kampanię na rzecz praw zwierząt policyjnych, zarówno psów, jak i koni. Petycję do brytyjskiego parlamentu o otoczenie policyjnych zwierząt ochroną prawną, jak funkcjonariuszy podpisało ponad 127 tys. osób.

 

Kampania zakończyła się sukcesem i prawo zostało zaostrzone. Osoba, która zrani policyjnego psa lub konia na służbie, otrzyma wyrok porównywalny z tym, jaki grozi za uszkodzenie ciała policjanta.

 

"Ten rok to był prawdziwy, emocjonalny rollercoaster" 


Po bohaterskim czynie pies Finn musiał wycofać się z czynnej służby w policji, ale jego zachowanie zostało docenione przez miłośników zwierząt z całego świata. Otrzymał wiele nagród, ostatnie dwie w październiku; pierwszą przyznała psu organizacja Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals a drugą przyznał Międzynarodowy Fundusz na Rzecz Humanitarnego Traktowania Zwierząt ogłaszając Finna bohaterem 2017 r.

 

- To był szalony rok dla Finna i dla mnie. Prawdziwy emocjonalny rollercoaster - powiedział Dave Wardell, gdy dowiedział się o przyznaniu nagrody jego partnerowi. Dodał, że najbardziej cieszy go, iż zmieniono prawo i zwierzęta pracujące z policjantami traktowane są jak normalni funkcjonariusze na służbie.  

 

Na emeryturze Finnowi nie brakuje towarzyszy. Wardell wraz z żoną i trzema córeczkami mają w sumie sześć psów.

 

itv.com, polsatnews.pl

grz/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie