Czerwony Kaczyński w todze cesarza imperium rzymskiego

Kultura
Czerwony Kaczyński w todze cesarza imperium rzymskiego
Facebook/Mariusz Waras

Prezes PiS Jarosław Kaczyński jest bohaterem wielkiego muralu na budynku pracowni artystycznej w Gdańsku. W ten sposób dołączył do grona wcześniej "sportretowanych" polityków swojej partii: Macierewicza, Szyszki, Glińskiego. Autorem głośnych już politycznych murali jest Mariusz Waras, należący do światowej czołówki twórców street-artu - prac tworzonych w miejscu publicznym, najczęściej "na ulicy".

Namalowany czerwoną farbą prezes PiS ma poważną i nieco zatroskaną minę. Odziany jest w togę, też namalowaną czerwoną farbą. Zgodnie ze zwyczajem starożytnych Rzymian, togę w kolorze purpury zakładał wódz podczas triumfu.

 

 

A post shared by Mariusz Waras (@stencilcity) on

 

Waras, uważny obserwator rzeczywistości i sytuacji politycznej, w maju ubiegłego roku na ścianie budynku przy ul. Wiosny Ludów w Gdańsku umieścił podobiznę wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego - jako faraona.

 

W lipcu 2016 roku przedstawił  ministra środowiska Jana Szyszkę w kapeluszu z rogami - jak poroże zabitych zwierząt wiszące na ścianie.

 

"Mały modelarz" i "gangsterskie życie"

 

W lutym bohaterem muralu był b. rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz, w garniturze i ciemnych okularach z napisem nad głową  "Thug life" ("Gangsterskie życie" - pol.). W listopadzie Waras namalował na ścianie Antoniego Macierewicza z papierowym samolocikiem w ręku i hasłem "Mały modelarz.

 

Mariusz Waras (rocznik 1978) to  m.in. grafik, projektant, znany głównie z projektu m-city, tj. murali realizowanych na ścianach budynków w przestrzeniach miejskich. W ramach tego projektu stworzył kilkaset murali, zazwyczaj na zewnętrznych ścianach budynków w miastach na całym świecie, m.in. w Gdańsku, Berlinie i Dżakarcie. W Gdyni prowadzi galerię billboardową 238x504.

 

polsatnews.pl

 

dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie