Wicepremier Gliński na muralu. Jako faraon

Polska
Wicepremier Gliński na muralu. Jako faraon
Polsat News

W Gdańsku powstał nietypowy mural. Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński przedstawiony jest na nim jako faraon. Kilkadziesiąt metrów za nim znajduje się wieża Muzeum II Wojny Światowej w kształcie piramidy. Projekt ma służyć wyrażeniu niezadowolenia artysty w związku z planami ministra dotyczącym przyszłości muzeum.

Autorem pomysłu jest grafik i artysta Mariusz Waras. Malowidło powstało  w ostatni weekend.

 

Przedstawia ministra kultury ubranego w nemes, czyli nakrycie głowy charakterystyczne dla władców starożytnego Egiptu. Został namalowany na ścianie budynku byłej piekarni, w której obecnie mieści się centrum twórczości WL4 w Gdańsku.

 

Projekt powstał w sąsiedztwie powstającego Muzeum II Wojny Światowej. Ma ono charakterystyczną wieżę w kształcie piramidy. Obiekt ma być oddany do użytku na przełomie 2016 i 2017 roku.  

 

Mural będzie widniał jeszcze przez dwa tygodnie, potem ma powstać  kolejny.

 

"Manifest polityczny"

 

- Ta ściana to autorska część naszej wspólnoty, na której artysta ilustruje swoje uwagi, niepokoje na temat czegoś co mu osobiście przeszkadza - powiedział Czesław Podleśny, znajomy artysty, członek WL4.

 

Jak wyjaśnił mural stanowi wyraz protestu "przeciwko czemuś, z czym artysta się nie zgadza".

 

Chodzi o krytykę planu połączenia przez ministra kultury dwóch gdańskich instytucji Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte.

 

- Ten faraon, który czuwa nad kopułą powstającego muzeum, jest takim okiem ministra, który próbuje zarządzić tym wszystkim - podkreśla Podleśny.

 

Plany ministra Glińskiego

 

Minister kultury Piotr Gliński poinfromował w kwietniu, że "nie wyklucza możliwości połączenia Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i działającego w tym samym mieście Muzeum Westerplatte i Wojny 1939". Jak wyjaśnił, chodzi o "przyczyny ekonomiczne i wynikające z kwestii efektywności". 

 

- Wydaje się, że nie są potrzebne dwa (...) muzea w tym samym mieście. Bardzo drogo to Polskę kosztuje - powiedział wicepremier.

 

Polsat News

wjk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze