Przez pomyłkę upamiętniono oprawców z SS zamiast powstańców. Szokujący mural w Łomiankach

Polska

Osiedle Powstańców w podwarszawskich Łomiankach zamówiło patriotyczny mural, który miał upamiętnić powstańców z 1944 roku. Artysta pomylił jednak żołnierzy Armii Krajowej z esesmanami z brygady Oskara Dirlewangera, która w czasie Powstania dokonała m.in. rzezi Woli. Wybuchł skandal, mural już zniknął, a zarząd osiedla przeprosił.

"Zarząd Osiedla Powstańców przeprasza mieszkańców Łomianek i wszystkie osoby, które mogą czuć się dotknięte za wykorzystanie - przy okazji wykonywania na rogu ulic: Jedności Robotniczej i Warszawskiej muralu - niewłaściwego zdjęcia" - czytamy w oświadczeniu władz osiedla, które ukazało się na stronie internetowej Urzędu Miasta w Łomiankach.

 

Napisano, że, "tematyka miała nawiązać do wydarzeń z czasów Powstania Warszawskiego. Artysta, któremu zlecono wykonanie w tym miejscu dekoracji, postąpił w naszej ocenie zbyt lekkomyślnie".

 

Zapłacili mieszkańcy

 

Urząd Miasta motywował wykonanie muralu tym, że "długi na kilkadziesiąt metrów mur na skrzyżowaniu ulicy Jedności Robotniczej z Warszawską, szpeciły przez wiele lat rysunki wykonywane przez samozwańczych artystów".

 

Dlatego zarząd Osiedla Powstańców "postanowił zadbać o tę wspólną przestrzeń i przeznaczył - na jednym z zebrań - pieniądze mieszkańców na ten cel".

 

"Pomysł i realizacja podobają się naszym mieszkańcom" - napisano w komunikacie umieszczonym na stronie internetowej, po wykonaniu muralu przez artystę.

 

Na murze pojawiły się m.in. wizerunki: pomnika Małego Powstańca, znak Polski Walczącej, biało-czerwona flaga z napisem "Chwała i Cześć Bohaterom" oraz idący do ataku żołnierze - jak się okazało byli to esesmani.

 

Na kompromitującą pomyłkę zwrócił uwagę jeden z mieszkańców Łomianek. Mural został szybko zamalowany, ale niesmak pozostał, co widać po komentarzach internautów.

 

 

 

 

Jednostka SS dowodzona przez Oskara Dirlewangera, której żołnierze znaleźli się na muralu, złożona była głównie z kryminalistów. Słynęła z niebywałego okrucieństwa. W czasie Powstania Warszawskiego "dirlewangerowcy" wymordowali m.in. kilkadziesiąt tysięcy cywilnych mieszkańców Woli.

 

polsatnews.pl

paw/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie