Petycja do papieża Franciszka. "O ukrócenie politycznej działalności o. Rydzyka"

Polska
Petycja do papieża Franciszka. "O ukrócenie politycznej działalności o. Rydzyka"
Polsat News

"Tadeusz Rydzyk, zakonnik używający katolicyzmu jako narzędzia do zdobywania pieniędzy i władzy jest przykładem patologii występującej w polskim Kościele Katolickim" - napisali autorzy petycji do papieża Franciszka, którzy proszą o "ukrócenie działalności politycznej redemptorysty Tadeusza Rydzyka i przywrócenie charakteru religijnego jego radiu oraz telewizji".

"Tadeusz Rydzyk bierze aktywny udział w polskiej polityce. Politycy wspierają finansowo (z budżetu państwa) jego inwestycje, które na ogół nie mają nic wspólnego z religią, a on popiera ich w swoim radiu i telewizji" - wyjaśniono w petycji zamieszczonej na portalu z manifestami obywatelskimi avaaz.org.


Jej twórcy planują zebrać 100 tys. podpisów. W momencie pisania tego tekstu pod petycją podpisało się ponad 8,5 tys. osób. Liczba ta systematycznie rośnie.


"Głos: agresywny, antyimigrancki, nacjonalistyczny, pełen nienawiści"


Jak podkreślono w opisie petycji, "pomimo złożonych ślubów ubóstwa (o. Rydzyk - red.) znalazł się wśród pierwszej setki najbogatszych Polaków".


"Czy taka obłuda jest w zgodzie z wartościami chrześcijańskimi?" - pytają autorzy odezwy.


"Maksyma Radia Maryja, które kontroluje Tadeusz Rydzyk, brzmi »Katolicki głos w Twoim domu«. Jest to głos: agresywny, antyimigrancki, nacjonalistyczny oraz często pełen nienawiści. Tadeusz Rydzyk dzieli Polaków na lepszych i gorszych. Nam, podpisanym pod tą petycją, nie wydaje się to zgodne z ideami chrześcijańskimi ani zasadami humanizmu i zwykłej przyzwoitości" -  napisano.


"Strach przed jego potęgą medialną i polityczną"


Autorzy zaznaczyli, że "hierarchowie polskiego Kościoła Katolickiego w milczeniu akceptują niegodną chrześcijanina postawę Tadeusza Rydzyka. Sprawiają wrażenie, jakby strach przed jego potęgą medialną i polityczną był silniejszy niż przywiązanie do zasad elementarnej przyzwoitości".


"Mamy nadzieję, że głowa Kościoła Katolickiego, tak jak my, brzydzi się: obłudą, rasizmem, sianiem niezgody i traktowaniem religii jak biznesu. Jeszcze raz zwracamy się z prośbą o ukrócenie działalności politycznej Tadeusza Rydzyka i przywrócenie kontrolowanym przez niego mediom charakteru religijnego" - zaapelowano.

 

polsatnews.pl

prz/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie