Redemptoryści o. Rydzyka kupili działkę w Toruniu za 15 proc. wartości

Polska
Redemptoryści o. Rydzyka kupili działkę w Toruniu za 15 proc. wartości
Polsat News

Wojewoda kujawsko-pomorski przekazał redemptorystom z Torunia kolejną działkę w użytkowanie wieczyste - informuje dziennik "Polska The Times". Zakon o. Tadeusza Rydzyka zapłacił za grunt jedynie 15 proc. wartości. Prezydent miasta wnioskował o 99-procentową zniżkę. To nie pierwsza działka kupiona przez redemptorystów z tak dużą bonifikatą.

Działka jest nieduża, ma 0,4 hektara i wyceniona na 381 tys. zł. Redemptoryści zapłacili za nią jedynie niewiele ponad 10 tys. złotych, bo wojewoda kujawsko-pomorski udzielił im 85-proc. bonifikaty - napisała "Polska The Times".

 

Skąd ten hojny gest? - zastanawia się dziennik.  Jak informuje rzecznik prasowy urzędu, bonifikatę przyznano, ponieważ na terenie działki ma powstać "muzeum z częścią audytoryjną o niekomercyjnym charakterze". Nie wiadomo jednak, o jakie konkretnie muzeum chodzi.

 

"Taka jest praktyka przy przekazywaniu gruntów Kościołowi"

 

Co ciekawe, prezydent Torunia wnioskował o 99-proc. zniżkę - wówczas redemptoryści mogliby kupić działkę za niespełna 4 tys. zł.

 

Dziennik przypomina, że pierwszą działkę w pobliżu redemptoryści kupili z 60-proc. bonifikatą. Prezydent wnioskował, aby opłata za działkę o wartości 1,6 mln zł wyniosła 4,6 zł. Urzędnicy argumentowali wówczas, że "taka jest praktyka" przy przekazywaniu gruntów Kościołowi.

 

W lutym tygodnik "Wprost" w artykule "Ojciec milioner" napisał, że firmy i fundacje zarządzane przez o. Tadeusza Rydzyka przyniosły ponad 55 mln zł przychodów i 11 mln zł zysku w 2015 roku. Majątek, którym dysponuje zakonnik, dałby mu 83. miejsce na liście 100 najbogatszych Polaków. Tygodnik dokonał obliczeń na podstawie sprawozdań finansowych kluczowych biznesów o. Rydzyka.

 

Zakonnik odpowiedział, że "to kłamstwo na kłamstwie, ba – oszczerstwo na oszczerstwie i oszczerstwem pogania" rozpowszechniane w mediach libertyńsko-lewackich, w internecie.

 

Polska The Times, Wprost

dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie