Policja zatrzymała 22 protestujących w siedzibie Lasów Państwowych. Mogą usłyszeć zarzut naruszenia miru domowego

Polska

Najpierw ich rozkuto, później silą wyprowadzono lub wyniesiono. 22 osoby spośród protestujących w siedzibie Lasów Państwowych w Warszawie przeciw wycince w Puszczy Białowieskiej policja zatrzymała wieczorem pod zarzutem naruszenia miru domowego. Aktywistów przewieziono do komisariatu policji przy ul. Opaczewskiej. Zatrzymano też osoby, które blokowały wyjazd radiowozów.

Przed warszawską siedzibą Lasów Państwowych przy ul. Grójeckiej przeciw wycince drzew w Puszczy Białowieskiej protestowało od rana kilkadziesiąt osób z Obozu dla Puszczy. Część z nich wtargnęła do budynku i przykuła się do barierek w holu.

 

Po południu niektórzy sami zakończyli protest, pozostałych siłą zmusili do tego policjanci.

 

Protestujących spisano, a 22 dwie osoby - jak relacjonuje reporterka Polsat News - zabrano na komisariat. Przed komisariat pojechali też ekolodzy, aby udzielić wsparcia zatrzymanym kolegom.

 

 

- Policjanci zatrzymali 22 osoby, które zostały doprowadzone do komendy w związku z popełnieniem przestępstwa z art. 193 Kodeksu karnego, czyli naruszenia miru domowego. W tej chwili wykonywane są z nimi czynności - powiedziała oficer prasowy policji Warszawa-Ochota podkom. Edyta Wisowska.

 

Za naruszenie miru domowego grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo do roku pozbawienia wolności.

 

Aktywiści chcą wycofania się szefa Lasów Państwowych z decyzji, która pozwala prowadzić cięcia na 2/3 powierzchni puszczy; wycofania harwesterów, czyli ciężkiego sprzętu używanego do wycinki; czy zaprzestania sprzedaży drewna z puszczy. Ich zdaniem walka z kornikiem to zasłona dla komercyjnej eksploatacji lasu.

 

Lasy Państwowe odpowiadają

 

Jak wskazały Lasy Państwowe - w skierowanej do protestujących odpowiedzi - wszystkie najcenniejsze fragmenty Puszczy Białowieskiej są objęte ochroną i nie prowadzi się w nich żadnych cięć - znajdują się one na obszarze parku narodowego oraz rezerwatów przyrody utworzonych w trzech puszczańskich nadleśnictwach.

 

LP podkreśliły, że zgodnie z przepisami "w celu zapewnienia powszechnej ochrony lasów leśnicy są obowiązani do kształtowania równowagi w ekosystemach leśnych, podnoszenia naturalnej odporności drzewostanów, a w szczególności m.in. do zapobiegania, wykrywania i zwalczania nadmiernie pojawiających i rozprzestrzeniających się organizmów szkodliwych". "Prawo europejskie nakłada na leśników obowiązek działania" - zaznaczono.

 

polsatnews.pl, PAP

dro/paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie