Polska ma czas do czwartku na odniesienie się do wniosku o kary za wycinkę w Puszczy Białowieskiej

Polska
Polska ma czas do czwartku na odniesienie się do wniosku o kary za wycinkę w Puszczy Białowieskiej
PAP/Artur Reszko

Tylko do czwartku Polska może odnieść się do wniosku Komisji Europejskiej o nałożenie na nasz kraj za niezaprzestanie wycinku Puszczy Białowieskiej mimo wydanego zakazu. Taki termin wyznaczył Trybunał Unii Europejskiej - ustaliła korespondentka Polsat News Dorota Bawołek. Trybunał wyda orzeczenie w tej sprawie w połowie października.

W miniony piątek Ministerstwo Środowiska poinformowało, że "stronie polskiej został wyznaczony nowy termin" na odpowiedź Komisji Europejskiej, która domaga się kar pieniężnych za wycinkę w Puszczy Białowieskiej. O dodatkowy czas na odpowiedź polski rząd wystąpił do Trybunału Sprawiedliwości UE, argumentując, że konieczne są dowody - zdjęcia, mapy - na to, że w puszczy łamane jest prawo.

 

Ministerstwo twierdzi, że ma więcej czasu

 

Według informacji ministerstwa, Trybunał Sprawiedliwości uznał polski wniosek i zobowiązał Komisję Europejską do przedstawienia dowodów, że Polska nie przestrzega środka tymczasowego (wstrzymania wycinki - red.) - w terminie do piątku, 22 września.

 

Z tego powodu Polska - według resortu środowiska - miała dostać dodatkowy czas na odpowiedź.

 

Resort nie poinformował, jaki jest nowy termin udzielenia wyjaśnień.

 

Jednak korespondentka Polsat News Dorota Bawołek dowiedziała się, że termin, jaki Trybunał UE wyznaczył Polsce na odniesienie się do wniosku KE o kary za nierespektowanie nakazu wstrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej do ostatecznego rozpatrzenia sprawy, upływa w najbliższy czwartek.

 

Kary za wycinkę mimo jej wstrzymania

 

Wniosek o nałożenie na Polskę kar finansowych za niezastosowanie się do lipcowej decyzji o nakazie wstrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej został przesłany do Trybunału przez KE w ubiegłym tygodniu. Są w nim zawarte wysokości kar zaproponowanych dla Polski.

 

Decyzja o natychmiastowym nakazie wstrzymania wycinki Puszczy Białowieskiej na obszarach chronionych została podjęta przez Trybunał pod koniec lipca.

 

Jest to tymczasowa sankcja, która ma umożliwić zbadanie, czy wycinka nie narusza unijnego prawa.

 

KE, która rozpoczęła procedurę o naruszenie prawa unijnego w Polsce, twierdząc, że nie są przestrzegane dyrektywy: ptasia i siedliskowa. Obie są podstawą europejskiego programu Natura 2000.

 

Resort: wycinka ze względów bezpieczeństwa

 

Minister środowiska Jan Szyszko oraz przedstawiciele lasów państwowych podkreślają, że Polska stosuje się do decyzji o wstrzymaniu wycinki, a drzewa obecnie wycinane i wywożone z Puszczy są usuwane ze względu na bezpieczeństwo publiczne.

 

Polsat News, polsatnews.pl

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie