Szczyt NATO. Oficjalnie: cztery bataliony na wschodniej flance [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]

Polska
Szczyt NATO. Oficjalnie: cztery bataliony na wschodniej flance [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]
Polsat News

W piątek po posiedzeniu państw członkowskich Sojuszu szef NATO Jens Stoltenberg potwierdził, że do Polski i krajów bałtyckich trafią cztery bataliony żołnierzy NATO. Na koniec dnia rząd i prezydent podjęli gości na czterech roboczych kolacjach.

20:27

 

Beata Szydło na Zamku Królewskim.

 

 

20:15

 

Witold Waszczykowski podejmuje swoich gości w Teatrze Wielkim.

 

 

20:12

 

W Pałacu Prymasowskim gości wita Antoni Macierewicz.

 

 

20:09

 

Prezydent wita gości przybyłych na kolację.

 

 

19:41

 

Ostatnim elementem sobotniego harmonogramu szczytu są oficjalne kolacje. Dla ministrów obrony zorganizowano ją w Pałacu Prymasowskim. Początek o godzinie dwudziestej. Równolegle odbędą się trzy inne kolacje - najważniejsza zacznie się o 20:30 w Pałacu Prezydenckim. Tam obecni będą szefowie państw i rządów z Andrzejem Dudą na czele, który będzie gospodarzem. W kolejnej kolacji w Teatrze Wielkim Operze Narodowej wezmą udział szefowie MSZ, a kolacja szefów rządów i prezydentów krajów partnerskich odbędzie się na Zamku Królewskim. Tam gości przywita premier Beata Szydło.

 

19:39

 

Decyzja dotycząca lokalizacji dowództwa batalionów nie została jeszcze podjęta. Prawdopodobnie będą to jednak tereny północno-wschodnie, a nie południowo-zachodnie.

 

19:36

 

Antoni Macierewicz zapewnił, że dowództwo czterech batalionów będzie oparte na polskim dowództwie.

 

19:35

 

W trwającej kilka minut defiladzie wzięło udział ponad 30 maszyn z ośmiu krajów członkowskich sojuszu: Polski, Turcji, Niemiec, Węgier, Czech, Hiszpanii, Rumunii i Słowacji. Każdą z grup prowadziły polskie samoloty F-16 lub Mig-29.

 

Samoloty wyleciały z baz w Krzesinach, Mińsku Mazowieckim i Dęblinie. Nad Warszawą przeleciały w szyku defiladowym na wysokości od 150 do 300 metrów nad ziemią, z prędkością od 400 do 600 km/h.

 

Przelot rozpoczął zespół akrobacyjny "Biało-Czerwone Iskry" na sześciu szkolno-treningowych odrzutowcach TS-11. Maszyny przeleciały w ugrupowaniu, które wojskowi nazywają "flaga" i wypuściły dymy w barwach narodowych.

 

Następnie wzdłuż Wisły przeleciały tureckie F-16, niemieckie Eurofighter Typhoon, węgierskie i czeskie JAS 39 Gripen, hiszpańskie F/A-18 Hornet, rumuńskie MiG-21 oraz słowackie MiG-29. Ostatnim samolotem była należąca do NATO maszyna systemu wczesnego ostrzegania i kontroli AWACS.

 

19:33

 

Tak wyglądała defilada lotnicza:

 

 

 

19:26

 

 

19:22

 

Lecą.

 

 

19:15

 

Stoltenberg zakończył konferencję - z powodu zbliżającego się przelotu samolotów nad Stadionem Narodowym.

 

19:08

 

"Międzynarodowa obecność wojskowa" pod dowództwem rumuńskim - takie siły wojskowe pojawią się w Rumunii.

 

19:06

 

Stoltenberg przekonuje, że NATO prowadzi transparentną politykę i dlatego spotka się ze stroną rosyjską, aby omówić ustalenia szczytu i uniknąć nieporozumień.

 

19:04

 

- To nowa rzeczywistość - mówi Stoltenberg. Obecność wojsk na wschodniej flance będzie tak długa, "jak będzie potrzebna".

 


19:00

 

Pytany przez dziennikarza agencji Reutera o dalsze zwiększenie obecności wojskowej na wschodniej flance Stoltenberg stwierdził, że państwa sojusznicze są na razie zadowolone z dzisiejszych ustaleń.

 

18:59

 

Sojusz wchodzi w XXI wiek - Stoltenberg przyznał, że NATO uznało cyberprzestrzeń za strefę działań operacyjnych.

 

18:58

 

Stoltenberg poinformował, że państwa NATO będą dążyć do podniesienia wydatków na zbrojenia do 3 proc. PKB.

 

18:56

 

Kanada będzie państwem ramowym wzmocnionej obecności NATO na Łotwie, Niemcy - na Litwie, Wielka Brytania - w Estonii.

 

18:55

 

Stoltenberg potwierdził, że batalionem umiejscowionym w Polsce będą dowodzić Amerykanie.

 

18:54

 

Konferencja rozpoczęła się. - NATO odpowiada szybko na zagrożenia współczesnego świata - twierdzi Jens Stoltenberg.

 

18:44

 

Konferencja opóźnia się.

 

 

18:41

 

Warto zauważyć, że przebywający w Polsce z okazji szczytu prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oddał w piątek w Warszawie hołd ofiarom zbrodni wołyńskiej. Złożył wiązankę kwiatów i zapalił znicz przed pomnikiem ofiar zbrodni na Skwerze Wołyńskim na warszawskim Żoliborzu.

 

18:38

 

A niedługo po konferencji...

 

18:35

 

Za pięć minut rozpocznie się konferencja prasowa Jensa Stoltenberga.

 

18:13

 

Do słów Obamy o konflikcie wokół Trybunału Konstytucyjnego odniósł się dyrektor prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski.

Zaznaczył, że prezydent Duda "nie był zaskoczony tymi słowami".

 

- Prezydent Duda powiedział, że trwają prace nad nową ustawą o TK, w której znajdzie się większość tych zapisów, które znalazły się także w zaleceniach Komisji Weneckiej, które otrzymał polski rząd - zaznaczył dyrektor prezydenckiego biura prasowego.

 

 

17:48

17:41

 

Tak będzie wyglądała wschodnia flanka NATO po zakończeniu szczytu:

 

 

17:36

 

W Warszawie jest obecna także Nadia Sawczenko.

 

 

17:04

 

Tymczasem Finowie są podzieleni w sprawie ewentualnego członkostwa kraju w Sojuszu - szczegóły.

 

16:58

 

16:42

 

Przypomnijmy przemówienie Andrzeja Dudy. - To dla mnie wielki zaszczyt i przyjemność móc powitać państwa w Polsce. Jestem dumny, że Warszawa - miasto symbolizujące żywotność i kreatywność polskiego narodu, ale też skomplikowaną przeszłość mojej ojczyzny - jest gospodarzem szczytu w bardzo ważnym momencie dla Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda na pierwszej sesji szczytu NATO - mówił prezydent.

 

Szczegóły tutaj.

 

16:40

 

16:21

 

 

16:17


Flota prezydenta USA na Okęciu.

 

16:08

 

- Trzy godziny potrwa pierwsza sesja. Zakończy się o 18:30. Po niej Jens Stoltenberg ogłosi wyniki tych rozmów - poinformowała ze Stadionu Narodowego reporterka Polsat News Olga Owczarek.

 

16:06

 

16:02

 

Po przemówieniu prezydenta Andrzeja Dudy zakończyła się otwarta część posiedzenia dla mediów. Teraz rozpoczną się rozmowy przywódców państw Sojuszu.

 

16:00

 

Nie dla wszystkich mediów świata rozpoczynający się szczyt jest istotny.

 

 

15:59

 

 

 

15:55

 

- NATO powinno pozostać przy polityce otwartych drzwi; zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa nie jest konkretne państwo czy naród, tylko polityka agresji i braku poszanowania dla ludzkiej godności - kontynuował prezydent.

 

15:52


- Szczyt NATO musi przynieść stabilność w czasach niepewności, zamanifestować naszą jedność w czasach podziałów i zapewnić bezpieczeństwo w czasach zagrożeń - powiedział Andrzej Duda. - Odpowiedź na obecną sytuację musi być oparta na przekonaniu, że zapewnienie bezpieczeństwa sojusznikom to nie jednorazowy akt, lecz ciągły proces - dodał prezydent.

 

15:50

Szef NATO Jens Stoltenberg na pierwszej sesji szczytu: podejmiemy bardzo ważne decyzje, które będą miały wpływ na nasze bezpieczeństwo przez wiele lat

 

15:48

 

Trwa rozpoczęcie szczytu.

 

15:28

Na szczycie rozdawane są m.in. polskie krówki

 

 

15:23


Wspólne zdjęcie uczestników szczytu

 

 

15:20


Tu pracują dziennikarze relacjonujący szczyt.

 

 

15:12

 

 

14:59


W kuluarach.

 

 

14:57


Dzisiaj wieczorem kilkadziesiąt samolotów przeleci nad Warszawą.

 

 

14:50

 

 

 

14:48

 

 

14:33


Prezydent Duda powiedział: "Cieszymy się z tego, że Stany Zjednoczone tak zdecydowanie wspierają wzmocnienie potencjału militarnego NATO w naszej części Europy. Warszawski szczyt NATO jeszcze bardziej wzmocni nasze strategiczne partnerstwo".

 

Prezydent Obama podziękował Polsce za wkład w walce z Państwem Islamskim. -  Polska jest jednym z filarów wschodniej flanki NATO, bierze udział w systemie obrony przeciwrakietowej. Jesteśmy sojusznikami w NATO, jest art.5 traktatu, który oznacza wzajemną obronę, to nie są tylko słowa, wypełnimy nasze zobowiązania. Polska zauważy zwiększenie obecności USA, NATO i najnowocześniejszego sprzętu; polski naród może być pewien, że NATO będzie trwało ramię w ramię w każdej sytuacji - powiedział.

 

-  W rozmowie z prezydentem Dudą wyraziłem nasze obawy w kwestii polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Jako przyjaciele namawiamy do zachowania instytucji demokratycznych; sądownictwo, wolna prasa, rządy prawa są wartościami - dodał.

 

Więcej szczegółów z konferencji prezydentów Polski i USA tutaj.

 

14:20


Rozpoczęła się wspólna konferencja prasowa Andrzeja Dudy i Baracka Obamy.

 

14:15

 

 

14:10

 

 

13:49

 

Donald Tusk publikuje swoje oświadczenie w sprawie deklaracji UE-NATO

 13:36

 

 

13:35


Rozpoczęło się spotkanie Baracka Obamy i Andrzeja Dudy. Rozmowa w wąskim gronie m.in. ministrów spraw zagranicznych i obrony obu krajów oraz najbliższych doradców ma trwać ok. 45 minut. Prezydenci mają rozmawiać o przyszłości Sojuszu, wzmocnieniu wschodniej flanki NATO, Brexicie. Tematem spotkania ma być także sprawa Trybunału Konstytucyjnego.

 

 

13:33


Wszyscy gruzińscy liderzy popierają dążenie ich kraju do członkostwa w Unii Europejskiej i NATO. 

 

 

13:30


Wokół Stadionu Narodowego ustawiono wystawę sprzętu wojskowego.

 

 

13:27


Tutaj pełny tekst deklaracji NATO - UE.

 

 

13:25


Prezydent Poroszenko rozmawia z delegacją turecką o zniesieniu wiz.

 

 

13:22

 

Za chwilę spotkanie Baracka Obamy i Andrzeja Dudy. Tymczasem Beata Szydło rozmawia z Davidem Cameronem.

 

13:20


Chwila oddechu w Centrum Nauki Kopernik.

 

 

13:19


Ważne przypomnienie:

 

 

 

13.18

 

Prezydent USA wyruszył z hotelu Marriot na Stadion Narodowy.

 

13:09


Informatorzy Zarządu Transportu Miejskiego pomagają warszawiakom.

 

 

13:07

 

 

 

13:02

 

Jean-Claude Juncker, Donald Tusk i Jens Stoltenberg podpisali deklarację o wzmocnieniu współpracy UE-NATO. Były polski remier powiedział chwilę później, że  "UE i NATO stoją w obliczu tych samych zagrożeń, powinniśmy wzmocnić współdziałanie, zwiększyć wymianę informacji wywiadowczych i prowadzić wspólne ćwiczenia". Więcej o deklaracji, tutaj.

 

 

 

12:57


Tak pracują dziennikarze akredytowani do obsługi szczytu.

 

 

12:51

 

Do trwającego w Warszawie szczytu NATO odniósł się w piątek rzecznik prezydenta Rosji Władimira Putina. Dmitrij Pieskow powiedział, że Moskwa uważnie przygląda się szczytowi NATO w Warszawie. Przedstawiciel Kremla dodał, że Rosja jest otwarta na dialog i współpracę, które uwzględniałyby wzajemne interesy. Prezydencki rzecznik określił szczyt NATO jako "nadzwyczaj ważny" i powiedział, że w Moskwie budzi on "wzmożone zainteresowanie".

 

12:50


Belgijska delegacja z premierem na czele już w stolicy.

 

 

12:47

 

- Polska podkreśla, że jesteśmy gotowi współuczestniczyć w takim wymiarze, w jakim jesteśmy do tego przygotowani, na ile nas stać, solidarnie w obronie, w działaniu na rzecz pokoju i bezpieczeństwa, stabilizacji, także flanki wschodniej. Cztery bojowe grupy batalionowe, które mają tam stacjonować oraz ciężka brygada amerykańska, która będzie także na tym terenie stacjonować, będą miały, jako swój główny punkt odniesienia, jako swoje główne centrum dowodzenia, właśnie miejsca sytuowane w Polsce - powiedział Antoni Macierewicz.

 

12:44

 

W tym momencie przemawia szef MON Antoni Macierewicz.

 

 

12:41


Prezydent Afganistanu właśnie wylądował w Warszawie.

 

 

 

12:39


Widok z samego centrum wydarzeń.

 

 

11:42


Zakończyła się konferencja prasowa, w której wzięli udział Jean-Claude Juncker, Donald Tusk, Barack Obama. Więcej szczegółów z konferencji tutaj.

 

Szef Komisji Europejskiej powiedział, że "Stany Zjednoczone, NATO i Unia Europejska to filary porządku światowego, które wzajemnie się uzupełniają".

 

Donald Tusk stwierdził, że "kto uderza w podstawy demokracji liberalnej szkodzi Europie i Stanom Zjednoczonym". - Nie ma wolności w Europie bez solidarności atlantyckiej - podkreślił Rady Europejskiej.

 

Prezydent USA podkreślił ,że "bezpieczeństwo Stanów Zjednoczonych i Europy jest niepodzielne". - USA opowiadają się za integracją Europy, Unia Europejska jest wielkim osiągnieciem politycznym i gospodarczym, które powinno być zachowane. Świat potrzebuje silnej, dobrze prosperującej i solidarnej Europy. W Stanach Zjednoczonych macie silnego partnera - zapewniał w Warszawie.

 

 

 

11:40


Stadion Narodowy jest w tym momencie najpilniej strzeżonym miejscem w kraju.

 

 

11:37

 

Prezydent Czech Milosz Zeman wyleciał do Warszawy na szczyt NATO

 

 

11:32


Właśnie w Warszawie wylądował premier Kanady wraz z synem.

 

 

11:26


Na warszawskim lotnisku wylądował prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

 

 

11:22


Trwa wspólna konferencja prasowa:  Jean-Claude Juncker, Donald Tusk, Barack Obama "na żywo" w Polsat News.

 

11:20

 

 

 

eśli prezydent Barack Obama spyta o sytuację wokół polskiego Trybunału Konstytucyjnego, usłyszy, że jest ona rozwiązywana poprzez dialog polityczny". Według niego kwestia TK jest rozwiązywana "zgodnie z zaleceniem Komisji Weneckiej, która - jak powiedział "stwierdziła jednoznacznie, że jest to problem polityczny".

 

 

 

11:18


Teraz przemawia szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski.

 

 

11:07


W kuluarach szczytu spotkały się była sekretarz stanu USA Madeleine Albright i ukraińska aktywistka Nadja Sawczenko.

 

 

10:59


W czasie kolejnego przemówienia sekretarz generalny NATO powiedział:

 

- Wzmacniamy obecność wojskową w Polsce i krajach bałtyckich w reakcji na działania Rosji i nielegalną aneksję Krymu. Obecność w Polsce i krajach bałtyckich czterech wielonarodowych batalionów oznacza jasny komunikat, że atak na jednego sojusznika spowoduje reakcję całego Sojuszu.

 

10:55

 

Trwa spotkanie: Jean-Claude Juncker, Donald Tusk, Barack Obama. Tuż po nim konferencja prasowa "na żywo" w Polsat News.

 

 

 

 

10:49


Kuluarowe rozmowy ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego z Karen Donfried szefową "The German Marshall Fund".

 

 

10:46


Przed Stadionem Narodowym stoi dron.

 

 

10:37


Podczas spotkań poprzedzających warszawski szczyt NATO, stowarzyszenie "Solidarni 2010" rozdaje ulotki w języku angielskim poświęcone katastrofie smoleńskiej.

 

 

10:28


Teraz do zebranych przemawia była sekretarz stanu USA Madeleine Albright. Powiedziała, że Władimir Putin jest prowokatorem.

 

 

10:05

 

- NATO nie szuka konfrontacji, nie chcemy nowej zimnej wojny. Zimna wojna przeszła do historii i powinna w niej pozostać - stwierdził w piątek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. - Szukamy konstruktywnego i znaczącego dialogu z Rosją - podkreślił.

 

Wystąpienia Andrzeja Duda i Jensa Stoltenberg o wzmocnieniu Sojuszu, polityce siły i cenie bezpieczeństwa, można zobaczyć tutaj.

 

 

09:48

 

Otwierając szczyt ekspertów przy szczycie NATO prezydent Andrzej Duda powiedział:

 

- NATO musi dowieść, że jest i będzie żywym, silnym oraz wiarygodnym sojuszem na rzecz pokoju, wolności i demokracji - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda. Musimy razem zrobić wszystko, aby potwierdzić wiarygodność sojuszu jako strażnika pokoju opartego na wolności i prawie. To te wartości wyznaczają logikę naszych działań.

 

09:45


Szczyt NATO w liczbach.

 

09:42

 

W stolicy rozpoczął się dzisiaj również Warszawski Szczyt Ekspertów. Organizatorami i partnerami forum ekspertów są: PISM, GLOBSEC, Atlantic Council, Centre for Strategic and International Studies i German Marshall Fund.

 

 

- Uważamy, że poprzez dyskusje publiczne, będziemy w stanie wyrazić poparcie i przyczynić się do skuteczności działań NATO, które ma służyć pokojowi poprzez bezpieczeństwo zbiorowe - powiedział szef PISM Sławomir Dębski.

 

 

09:38


Barack Obama w artykule, który ukazał się przed warszawskim szczytem na stronie internetowej brytyjskiego dziennika "Financial Times" napisał:

 

"Mimo zmieniających się zagrożeń i sytuacji w różnych częściach świata transatlantycki sojusz między Stanami Zjednoczonymi a Europą przetrwa dzięki przywiązaniu do wspólnych wartości. Jesteśmy świadkami być może najważniejszej chwili dla naszego transatlantyckiego sojuszu od zakończenia zimnej wojny.

 

09:29

 

 

09:19

 

Tymczasem w centrum Warszawy pusto.

 

 

09:17

 


Przemówienie prezydenta na żywo w Polsat News.

 

 

09:14

 


09:02

 


Prezydent Andrzej Duda wchodzi na teren Stadionu Narodowego, gdzie odbywa się szczyt NATO.

 

 

polsatnews.pl, PAP, zdjęcie główne: Polsat News

jk/jak/wjk/pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie