- Nawet w obliczu chwilowych trudności nie możemy zapomnieć o tym, że UE ma niesamowite osiągnięcia - mówił Obama. Jest to takie osiągnięcie, które powinno być zachowane i o które powinniśmy zadbać - dodał.

 

Podkreślił, że Stany Zjednoczone są zainteresowane tym, by UE pozostała zjednoczona i demokratyczna. - Łączą nas więzy rodzinne, historyczne i wspólne wartości. Jesteśmy oddani na rzecz demokracji i praw człowieka. Nasze gospodarki są ze sobą powiązane - powiedział Obama.

 

- Bezpieczeństwo Stanów Zjednoczonych i Europy jest niepodzielne, właśnie dlatego, od 70 lat USA opowiadają się za integracją Europy - oświadczył.

 

"Europa najbliższym przyjacielem USA"

 

Obama wyraził przekonanie, że USA i Europa mogą zrobić jeszcze więcej na świecie na rzecz wyznawanych wspólnie wartości takich jak demokracja i prawa człowieka. Podkreślał łączące USA i Unię Europejską więzy historyczne a także gospodarcze.

 

- Europa pozostaje przyjacielem i sojusznikiem USA, Europa jest naszym nieodzownym partnerem - mówił.

 

Amerykański prezydent wyraził przekonanie, że mimo podjętej w referendum przez większość Brytyjczyków decyzji o wyjściu ich kraju z UE, Unia Europejska i Wielka Brytania będą nadal pracować ze sobą w sposób pragmatyczny.

 

- Świat potrzebuje silnej, dobrze prosperującej i solidarnej Europy; w Stanach Zjednoczonych macie silnego partnera - zapewniał Obama.

 

Tusk: nie ma wolności w Europie bez solidarności atlantyckiej

 

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk po spotkaniu z prezydentem USA Barackiem Obamą i szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckerem podkreślił, że "nie ma wolności w Europie bez solidarności atlantyckiej".

 

Tusk przypomniał wizytę prezydenta USA George'a Busha w Gdańsku w lipcu 1989 r. - Krzyczeliśmy wtedy: nie ma wolności bez solidarności - zaznaczył.

 

- Już wtedy wiedzieliśmy, że nasza odzyskana wolność będzie musiała być obroniona, będziemy musieli zapewnić jej gwarancje. A to oznaczało, że będziemy musieli zacieśnić współpracę z Europą i Stanami Zjednoczonymi - mówił Tusk.

 

- Dziś chciałbym powtórzyć te słowa z niewielką zmianą, ponieważ tak naprawdę znaczenie tych słów pozostaje niezmienne. Nie ma wolności w Europie bez solidarności atlantyckiej - podkreślił.

 

"Brexit to wydarzenie smutne i ważkie, ale jest to incydent"

 

- Brexit, choć jest wydarzeniem smutnym i ważkim, ale jest to incydent, jest to początek procesu. I jest to przesłanie skierowane do naszych oponentów do wewnątrz i na zewnątrz. I oponentom mogę powiedzieć z całą pewnością (...), że nie ma alternatywy wobec współpracy transatlantyckiej - mówił Tusk.

 

Tusk podkreślił wagę takich wartości jak demokracja i prawa człowieka. - I będziemy działać dalej w tym duchu, to jest istota naszych więzi, które łączą Europę ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział. Zaznaczył, że Europa cieszy się, że ma Stany Zjednoczone jako partnera. Dodał jednak, że podczas rozmów w różnych miastach europejskich coraz częściej słychać o "sloganach antydemokratycznych, eurosceptycyzmie, odwołaniach do izolacjonizmu".

 

Juncker: USA, NATO i UE to filary porządku światowego, które się uzupełniają

 

- Stany Zjednoczone, NATO oraz Unia Europejska to filary porządku światowego; wzajemnie się uzupełniamy i wspólnie działamy na rzecz pokoju i stabilności w Europie, w naszym sąsiedztwie i poza nim - powiedział Juncker na konferencji prasowej po spotkaniu. - Dlatego dzisiaj spotykamy się - podkreślił.

 

Szef KE dodał, że podczas spotkania omawiano konsekwencje Brexitu. - Nie możemy rozpocząć negocjacji, dopóki nie dojdzie do złożenia odpowiedniego zawiadomienia przez władze brytyjskie, zgodnie z art. 50, o zamiarze wyjścia z UE - oświadczył. Zaznaczył, że nawet po referendum w Wlk. Brytanii wciąż UE i Zjednoczone Królestwa są połączone wspólnotą interesów, nie tyko w dziedzinie bezpieczeństwa, ale także natury gospodarczej.

 

Juncker podkreślił, że będą prowadzone negocjacje "z przyjaciółmi z Wlk. Brytanii. - Niewątpliwie to leży w naszym interesie, ale też i w interesie globalnym, by doprowadziły one do tego, że Wlk. Brytania będzie naszym mocnym sojusznikiem w ramach NATO i że będziemy dalej prowadzić ścisłe relacje między UE i Wlk. Brytanią - dodał szef KE.

 

Juncker poinformował także, że rozmawiano o umowie handlowej TTIP, negocjowanej między USA i UE. - Chcielibyśmy zakończyć te negocjacje przed grudniem - powiedział szef KE. - Potwierdziłem nasz zamiar prowadzenia dalszych negocjacji - dodał.

 

PAP, fot. PAP/Jakub Kamiński, wideo: Polsat News