Ambasador Ukrainy: Rosyjscy zbrodniarze w drodze do piekła będą musieli zrobić przystanek w Hadze

Świat
Wikimedia Commons/ShamrockUA - Own work, CC BY-SA 4.0
Serhij Kysłyca

"Zbrodniarze wojenni, którzy przeżyją po militarnej klęsce Rosji, będą musieli zatrzymać się w Hadze w drodze do piekła" - napisał na Twitterze ambasador Ukrainy przy ONZ Serhij Kysłyca. W piątek Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakaz aresztowania Władimira Putina.

"Powiedziałem w Radzie Bezpieczeństwa, że dla zbrodniarzy wojennych nie ma czyśćca, oni idą prosto do piekła. Dziś chciałbym powiedzieć, że ci z nich, którzy przeżyją po militarnej klęsce Rosji, będą musieli zatrzymać się w Hadze w drodze do piekła" - napisał Serhij Kysłyca.

 

Nakaz aresztowania Władimira Putina

W piątek Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakaz aresztowania Władimira Putina. Przywódca Rosji został oskarżony o odpowiedzialność za zbrodnie wojenne w Ukrainie.

 

Sędziowie uznali Władimira Putina za winnego zbrodni wojennych polegających na bezprawnej deportacji ludności - w tym dzieci - oraz bezprawnym przesiedleniu ludności - w tym dzieci - z okupowanych obszarów Ukrainy do Rosji.

 

ZOBACZ: Rosja. Putin ma plan wobec Mołdawii? Wyciekł tajny dokument

 

"Istnieją uzasadnione podstawy, by sądzić, że Władimir Putin ponosi indywidualną odpowiedzialność karną za wyżej wymienione przestępstwa, popełnione bezpośrednio, wspólnie z innymi osobami i/lub za pośrednictwem innych osób" - czytamy w uzasadnieniu Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze.

"Dzieci są pod specjalną ochroną prawną"

"Międzynarodowe prawo zabrania deportacji mieszkańców okupowanego kraju. Dzieci są pod specjalną ochroną prawną" - podkreślił w komunikacie szef składu orzekającego, sędzia Piotr Hofmański. "To ważny moment w tym procesie. Sędziowie uznali, że przedstawione oskarżenia są uzasadnione. Międzynarodowy Trybunał Karny wykonał swoją część pracy, wydał nakazy aresztowania. Ich wyegzekwowanie zależy od międzynarodowej współpracy" - dodał.

 

Poza Putinem, Międzynarodowy Trybunał Karny oskarżył o zbrodnie wojenne także pełnomocniczkę prezydenta Rosji ds. praw dziecka. Za Marią Lwową-Biełową również wydano nakaz aresztowania.

 

Zgodnie z decyzją trybunału, działania Władimira Putina i Marii Lwowej-Biełowej w okresie od 24 lutego 2022 roku stanowią naruszenie art. 8 Statutu Rzymskiego Międzynarodowego Trybunału Karnego.

an/ac/polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!