Wojna w Ukrainie. Media: Kijów ma kupić cztery amerykańskie drony bojowe MQ-1C Gray Eagle

Świat
commons.wikimedia.org/Photo Courtesy of U.S. Army/public domain
W kwietniu ambasador Ukrainy w Waszyngtonie Oksana Markarowa spotkała się z zarządem firmy General Atomics, która jest wytwórcą dronów Grey Eagle i sygnalizowała zainteresowanie Kijowa zakupem takich maszyn.

USA zamierzają sprzedać Ukrainie cztery drony bojowe MQ-1C Gray Eagle - podała w środę agencja Reutera, powołując się na przedstawiciela administracji prezydenta Joe Bidena. Bezzałogowce dałyby wojskom ukraińskim większy zasięg i siłę rażenia w stosunku do posiadanych obecnie dronów.

Agencja Reutera poinformowała, że prezydent USA Joe Biden ma w najbliższych dniach poinformować o zamiarze sprzedaży dronów Kongres USA.

 

Amerykański parlament musi wyrazić zgodę na transakcję.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Pokazano, jak walczy ukraiński snajper. Najpierw "sprzątamy" dowódców

 

Grey Eagle to ulepszona wersja drona Predator. W porównaniu do posiadanych przez Ukrainę tureckich dronów bojowych Bayraktar TB2 maszyny amerykańskie mają większy zasięg i są zdolne do utrzymywania się w powietrzu przez ponad 30 godzin.

Amerykańskie drony z rakietami powietrze-ziemia dla Kijowa?

Mogą one także przenosić większą liczbę rakiet, np. osiem pocisków Hellfire. Takie rakiety klasy powietrze-ziemia mają zostać przekazane Ukrainie w ramach kolejnego pakietu pomocy wojskowej.

 

Ani Biały Dom, ani Pentagon nie potwierdziły informacji Reutersa, ale o rozmowach w sprawie zakupu media donosiły od kilku tygodni.

 

ZOBACZ: Ukraińcy przejęli rosyjski BMP-1. Znaleźli tam "militarne złoto"

 

Jeszcze w kwietniu ambasador Ukrainy w Waszyngtonie Oksana Markarowa spotkała się z zarządem firmy General Atomics, która jest wytwórcą dronów Grey Eagle i sygnalizowała zainteresowanie Kijowa zakupem takich maszyn.

hlk/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!