Bloomberg: Nowe drony-kamikadze do niszczenia czołgów trafią na Ukrainę

Świat
Bloomberg: Nowe drony-kamikadze do niszczenia czołgów trafią na Ukrainę
Youtube/AeroVironment Inc.
Switchblade 600 mogą przelecieć ponad 38 kilometrów i utrzymywać się w powietrzu 40 minut przed atakiem

Ministerstwo obrony USA prowadzi rozmowy na temat zakupu 10 nowego rodzaju przeciwpancernych dronów-kamikadze Switchblade 600, które mogą zostać przekazane Ukrainie w ramach pakietu uzbrojenia wartego 300 mln dolarów – podała w czwartek agencja Bloomberg.

- Departament aktywnie stara się zawrzeć umowę na zakup 10 (dronów) Switchblade 600 (…) Data ich dostarczenia będzie ustalona po przyznaniu kontraktu - oświadczyła w środę rzeczniczka Pentagonu Jessica Maxwell.

 

ZOBACZ: Media: USA przekazują Ukrainie dane w taki sposób, by nie doprowadzić do konfrontacji z Rosją

 

USA zobowiązały się do dostarczenia Ukrainie co najmniej 700 dronów Switchblade, a około 100 zostało już przekazanych. Były to maszyny ze starszej serii 300, ważące 2,5 kilograma i opracowane do atakowania żołnierzy i lekkich pojazdów. Ich zasięg wynosi około 10 km i mogą utrzymywać się w powietrzu ponad celem przez 15 minut - wynika z danych firmy AeroVironment, która opracowała drony.

Switchblade 600 ważą około 23 kilogramów

Maszyny z nowej serii Switchblade 600, produkowane przez kalifornijską firmę Simi Valley, ważą około 23 kilogramów, mogą przelecieć ponad 38 kilometrów i utrzymywać się w powietrzu 40 minut przed atakiem, do którego wykorzystują głowicę przeciwpancerną. Operator ma do dyspozycji tablet z systemem kontroli uderzenia, a pocisk może być sterowany ręcznie - wyjaśnił Bloomberg.

 

WIDEO: Switchblade 600 mogą przelecieć ponad 38 kilometrów i utrzymywać się w powietrzu 40 minut przed atakiem

 

 

Nowe drony Switchblade 600 zostaną zakupione w ramach wartego 300 mln dolarów pakietu śmiercionośnej broni, która ma zostać przekazana Ukrainie na mocy decyzji ogłoszonej przez Pentagon w kwietniu. W ubiegłym tygodniu ministerstwo obrony złożyło w firmie AeroVironment zamówienie na 300 kolejnych dronów typu Switchblade serii 300 za 17,8 mln dolarów. Zwiększyło to wartość łącznego zamówienia na te maszyny do 144 mln dolarów.

grz / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie