Wywiad USA: koszty agresji przeciwko Ukrainie mogą być wyższe, niż zakłada Władimir Putin

Świat
PAP/EPA/ALEXEI NIKOLSKY / SPUTNIK / KREMLIN POOL
Władimir Putin

Amerykański wywiad przechwycił rozmowy rosyjskich wojskowych, z których wynika, że obawiają się oni, że koszty agresji przeciwko Ukrainie mogą być wyższe, niż spodziewa się tego prezydent Władimir Putin - podała w poniedziałek telewizja CNN, powołując się na źródła w służbach.

Według źródeł kanału przechwycone rozmowy mają świadczyć, że "niektórzy rosyjscy przedstawiciele martwili się, że inwazja na Ukrainę na dużą skalę byłaby kosztowniejsza i trudniejsza", niż wydaje się to Putinowi i jego otoczeniu. Podsłuchanymi mieli być funkcjonariusze służb i wojska, którzy według CNN w rozmowach również wyrażali frustrację z powodu odkrycia i publikacji rosyjskich planów przez państwa zachodnie.

 

ZOBACZ: Putin: Francję i Rosję łączy niepokój z powodu sytuacji w sferze bezpieczeństwa w Europie

 

W ostatnich tygodniach władze USA i Wielkiej Brytanii publikowały szczegóły dotyczące domniemanych rosyjskich planów organizacji pretekstu dla inwazji i przejęcia władzy przez lojalistów Kremla w Kijowie.

 

Jeden z rozmówców CNN stwierdził, że w ostatnim czasie rosyjskie plany zmieniły się, sugerując że obawy wyrażane przez osoby podsłuchane mogły być wzięte pod uwagę.

Rosyjski plan inwazji trudny w realizacji

CNN cytuje też wysokiego rangą oficjela z Europy, który również miał stwierdzić, że rosyjski plan inwazji może być trudny w realizacji.

 

- W ocenach, które widzimy, jasne jest, że niektórzy ludzie po stronie rosyjskiego wojska nie rozumieją w pełni, jaki jest plan gry - powiedziało źródło telewizji.

 

Według oceny Pentagonu przekazanej amerykańskim mediom przez przedstawicieli administracji rosyjska inwazja na Ukrainę na pełną skalę mogłaby zakończyć się zajęciem Kijowa w 2-3 dni, ale kosztem ok. 3-10 tys. rosyjskich żołnierzy, 5-25 tys. żołnierzy ukraińskich i 25-50 tys. ofiar cywilnych oraz może wywołać falę 1-5 mln uchodźców. Zdaniem administracji atak może nastąpić "w każdej chwili", choć Rosja zgromadziła dotychczas ok. 70 proc. sił potrzebnych do agresji na pełną skalę.

 

ZOBACZ: USA. Sullivan: inwazja Rosji na Ukrainę może nastąpić w każdym momencie

 

Mimo wciąż napływających pod granice Ukrainy wojsk oraz okrętów zmierzających w kierunku Morza Czarnego, Waszyngton - według CNN - nie ma pewnych informacji na temat tego, czy w Moskwie podjęto decyzję o ataku i ewentualnej jego formie. Według źródeł telewizji wynika to z tego, że choć amerykańskie służby mają dobry wgląd w dyskusje rosyjskich dyplomatów i wojskowych, to nie dotyczy to szczytów władzy na Kremlu. Jedno z cytowanych źródeł telewizji stwierdziło jednak, że dyplomatyczna ścieżka do rozwiązania kryzysu jest obecnie "węższa niż kiedykolwiek".

an/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!