Nowa broń. Rosja wyposaży atomowe okręty podwodne w nowe torpedy elektryczne - "Ichtiozaur"

Świat
Nowa broń. Rosja wyposaży atomowe okręty podwodne w nowe torpedy elektryczne - "Ichtiozaur"
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Picryl
Zakłady Dagdizel podpisały kontrakt z ministerstwem obrony Rosji o wartości około 95 mln dolarów na dostawę 73 torped

Rosja będzie wyposażać część swoich atomowych okrętów podwodnych w najnowsze torpedy elektryczne UET-1. Do 2023 roku ministerstwo obrony chce kupić ponad takich 70 torped - podała w niedzielę agencja TASS, powołując się na źródło w sektorze obronności. Źródło to przekazało, że "niektóre projekty" atomowych okrętów podwodnych zostaną wyposażone w nowe torpedy "w najbliższej perspektywie".

Kontrakt podpisany z przedsiębiorstwem Dagdizel przewiduje dostawy 73 torped dla marynarki wojennej, a teraz planowana jest nowa umowa - podała agencja TASS.

 

ZOBACZ: USA. Sullivan: inwazja Rosji na Ukrainę może nastąpić w każdym momencie

 

Źródło cytowane przez agencję oceniło, że "co najmniej dwa razy więcej" torped potrzebnych byłoby do wyposażenia w torpedy nowoczesnych okrętów podwodnych projektu 636.3 "Warszawianka".

Ulepszone parametry bojowe

Torpedy z napędem elektrycznym UET-1 ("Ichtiozaur") mają zastąpić radzieckie torpedy UZET-80. "Ichtiozaur" wyróżnia się ulepszonymi w porównaniu z poprzedniczką parametrami bojowymi i technicznymi, w tym większą prędkością, lepszą możliwością regulacji i zwiększonym zasięgiem wykrywania celów podwodnych. Torpedy UET-1 są w stanie wykrywać kilwater okrętów nawodnych i płynnie zmieniać prędkość.

 

ZOBACZ: Prezydent Czech nie podziela obaw związanych z rosyjską agresją. Nie poprze wysłania wojsk

 

Dokładne dane o możliwościach UET-1 nie są podawane do wiadomości publicznej. Przy wersjach eksportowych podawano dane o prędkości wynoszącej 50 węzłów i maksymalnym zasięgu 50 km.

73 torpedy za 95 mln dolarów

Pierwsze informacje o UET-1 pojawiły się na międzynarodowej wystawie techniki wojskowej w Petersburgu w 2017 roku. Rok później zakłady Dagdizel, mieszczące się w Dagestanie na rosyjskim Kaukazie Północnym, podpisały kontrakt z ministerstwem obrony Rosji o wartości około 95 mln dolarów na dostawę 73 torped.

 

Testy zakończono w 2020 roku. W styczniu 2021 roku uzbrojenie weszło do służby w siłach zbrojnych.

grz / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie