Putin: Francję i Rosję łączy niepokój z powodu sytuacji w sferze bezpieczeństwa w Europie

Świat
Putin: Francję i Rosję łączy niepokój z powodu sytuacji w sferze bezpieczeństwa w Europie
PAP/EPA/KREMLIN POOL / SPUTNIK / POOL
W poniedziałek w Moskwie odbyło się spotkanie prezydentów Rosji i Francji, Władimira Putina i Emmanuela Macrona

Francję i Rosję łączy zaniepokojenie z powodu sytuacji w sferze bezpieczeństwa; Francja bierze aktywny udział w wypracowaniu rozwiązań w tym kierunku - powiedział w poniedziałek prezydent Rosji Władimir Putin na spotkaniu z przywódcą Francji Emmanuelem Macronem.

W poniedziałek w Moskwie odbyło się spotkanie prezydentów Rosji i Francji, Władimira Putina i Emmanuela Macrona, na temat stosunków między Rosją i Zachodem w sferze bezpieczeństwa, a szczególnie możliwości złagodzenia napięcia w Europie Wschodniej.

Putin dziękuje Macronowi

- Łączy nas wspólne zaniepokojenie z powodu sytuacji w sferze bezpieczeństwa w Europie. Dziękuję ci za to, że Francja nieprzerwanie bierze bardzo aktywny udział w wypracowaniu zasadniczych decyzji w tym kierunku - powiedział Putin podczas spotkania w Moskwie.

 

Wspomniał o działaniach poprzedników Macrona; wymienił m.in. zaangażowanie Paryża w podpisanie porozumień mińskich i - jak to ujął - "kryzys po napaści Gruzji na Osetię Południową".

 

ZOBACZ: Kryzys ukraiński. Joe Biden i Emmanuel Macron rozmawiali o działaniach wobec Rosji

 

Macron wyraził nadzieję, że poniedziałkowe rozmowy mogą stać się początkiem drogi ku deeskalacji i że uda się znaleźć wspólne rozwiązanie, które pozwoli na uniknięcie wojny. Ocenił, że dialog jest jedynym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa i stabilności.

Macron: dzisiejsze rozmowy pozwolą rozpocząć drogę deeskalacji 

- W ciągu ostatnich tygodni kilkakrotnie rozmawialiśmy telefonicznie. Mimo kryzysu zdołałem także wymienić opinie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, jeśli chodzi o Ukrainę, a także koordynowałem się z wieloma sojusznikami europejskim - powiedział Macron, wymieniając także USA i Kanadę.

 

ZOBACZ: Ukraina. Reuters: spotkanie szefowej MSZ Niemiec z prezydentem Zełenskim odwołane

 

- Myślę, że dzisiejsze rozmowy pozwolą rozpocząć drogę, którą powinniśmy iść, czyli deeskalację - dodał prezydent Francji.

 

Putin wyraził zadowolenie ze spotkania z Macronem. - Nagromadziło się wiele kwestii, które można i należy omawiać bezpośrednio w bezpośrednim formacie - podkreślił. Przypomniał przy tym, że przez ostatnie dwa lata kontakty z Francją nie ustawały i w relacjach dwustronnych panuje "dobra atmosfera".

 

zma/ml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie