Nowe przypadki koronawirusa. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podał dane

Polska
Polsat News

Zeszłej doby odnotowano 10 445 przypadków koronawirusa w Polsce - powiedział na antenie Polsat News wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Wśród nich wariant Omikron potwierdzono u 611 osób. Jak dodał - cztery osoby przegrały walkę z COVID-19. Tydzień temu, 10 stycznia informowano o 7785 przypadkach. Zmarło wówczas 19 osób.

- Wydaje się, że się rozpędzamy i piąta fala puka do naszych granic. Jeżeli spojrzymy na dzisiejsze dane, to są oczywiście dane z weekendu, to jest 10 445 nowych przypadków, ale jeżeli porównamy to tydzień do tygodnia, to jest wzrost o ponad 34 proc. - mówił w Graffiti. 

 

ZOBACZ: Włochy. Wiceminister zdrowia: Omikron dosięgnie prawie wszystkich

 

Waldemar Kraska wskazał, że od kilku dni mamy coraz więcej przypadków nowego wariantu koronawirusa - spośród zakażonych, u 611 osób wykryto wariant Omikron. Jak dodał, wariant Omikron to już 16,5 proc. wszystkich przypadków. 

Testy antygenowe nie wykrywają Omikronu?

W niedzielę, wirusolog profesor Włodzimierz Gut wskazał, że testy antygenowe nie zawsze wykrywają wariant Omikron. Dodał, że trudno mu sobie wyobrazić sytuację, w której dana firma kupiła testy, a teraz je wyrzuci. Dlatego część wyników jest niemiarodajna.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Prof. Szenborn: fala zakażeń związana z Omikronem spowoduje wzrost zachorowań u dzieci

- Wszystko zależy od tego, jakich monoklonalnych przeciwciał użyto w danym teście antygenowym. Jeżeli użyjemy niewłaściwego przeciwciała, to nie wykryjemy wirusa - podkreślił prof. Gut.

Testy PCR

Wiceminister zdrowia wskazał również, że spośród przebadanych próbek, 19 proc. dało wynik pozytywny. 

 

- Ale jeżeli spojrzymy na poszczególne województwa, to województwo małopolskie ma 26 proc. na Mazowszu 20 proc. Czyli widzimy, że w dużych województwach, o dużym zagęszczeniu tych przypadków jest co raz więcej. 

 

ZOBACZ: Wiceminister zdrowia w "Graffiti": szczyt piątej fali w ciągu najbliższych dwóch-trzech tygodni

 

Waldemar Kraska stwierdził, że "my Polacy nie lubimy się testować".

 

- Nasze laboratoria mogą dziennie wykonać prawie 200 tys. testów PCR. Możemy też wykonać nieograniczoną liczbę testów genowych - stwierdził Kraska. - Chcemy poszerzyć możliwość testowania Polaków w aspekcie nowej fali - dodał. 

mad/polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!