Sondaż: większość Polaków za dymisją wiceministra sportu Łukasza Mejzy

Polska
PAP/Tomasz Gzell
Na zdjęciu: poseł Łukasz Mejza w sali posiedzeń Sejmu.

75,5 proc. ankietowanych Polaków opowiedziało się za pozbawieniem wiceministra sportu Łukasza Mejzy urzędu. Z kolei 9 proc. respondentów, uważa, że może on dalej pełnić funkcję w rządzie. 15,5 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.

Zdecydowana większość respondentów (75,5 proc.) na pytanie, czy premier Mateusz Morawiecki powinien zdymisjonować Łukasza Mejzę (Partia Republikańska) odpowiedziała twierdząco, z czego 66 proc. wskazało odpowiedź "zdecydowanie tak". Przeciwnego zdania było 9 proc. badanych, czego odpowiedź "zdecydowanie nie" wskazało tylko 2,1 proc. ankietowanych. 15,5 proc. respondentów sondażu United Surveys dla portalu wp.pl nie wyraziło opinii w tej sprawie.

 

Autorzy badania zwrócili uwagę, że zdanie w tej sprawie jest jednoznaczne wśród wyborców każdej formacji politycznej, której posłowie zasiadają obecnie w Sejmie.

Wyborcy Koalicji Polskiej prawie jednoznaczni

"Największą stanowczością wykazują się osoby, które w ostatnich wyborach głosowały na Koalicję Polską stworzoną przez PSL i Kukiz'15, z list której polityk dostał się do parlamentu. Dymisji Mejzy domaga się 97 proc. z nich" - czytamy w tekście.

 

Zaznaczono, że wiceminister sportu nie może również liczyć na przychylność wyborców Zjednoczonej Prawicy. "Zdymisjonowania Łukasza Mejzy chce 64 proc. badanych, którzy zadeklarowali swoje poparcie dla koalicji rządzącej. Tylko 15 proc. zwolenników PiS na pytanie, czy premier powinien zdymisjonować wiceszefa Ministerstwa Sportu, odpowiedziało: »raczej nie«. Zdania nie miało 21 proc. z nich" - podał portal.

 

ZOBACZ: Posiedzenie klubu PiS. Kaczyński o Mejzie: sprawa będzie wyjaśniona

 

Dodano także, że opinia na temat dymisji Mejzy nie zmienia się również w zależności od źródła, z jakiego respondenci czerpią informacje. "Zarówno widzowie »Wiadomości« TVP, jak i »Faktów« TVN, a także »Wydarzeń« Polsatu, nie mają wątpliwości, że polityk powinien stracić piastowane stanowisko. W każdej z tych grup usunięcia bezpartyjnego posła z rządu chce około 70 proc. badanych" - czytamy.

 

Sondaż United Surveys dla wp.pl został przeprowadzony 3 grudnia na reprezentatywnej grupie 1000 ankietowanych. W celu zebrania danych wykorzystano metodę wspartego komputerowo wywiadu telefonicznego.

Koalicja wyjaśnia sprawę firmy Mejzy

Pod koniec listopada Wirtualna Polska podała, że Mejza założył w przeszłości firmę medyczną, która miała się specjalizować w kosztownym leczeniu nowatorskimi metodami chorych na raka, Alzheimera czy Parkinsona. Jak twierdzi portal, Mejza miał osobiście przekonywać potencjalnych pacjentów, w tym dzieci, o skuteczności stosowanych przez firmę metod, które jednak zarówno w Polsce, jak i na całym świecie uznawane są za niesprawdzone i niebezpieczne. Według portalu interes Mejzy nie wypalił, za to pozostawił po sobie wielu oszukanych pacjentów i ich rodziny.

 

ZOBACZ: "Będzie mi ciężko współpracować z PiS". Kukiz o sprawie Łukasza Mejzy

 

Na wiceministra spadła ostra krytyka ze strony ugrupowań opozycyjnych. O tym, że sprawa będzie wyjaśniona, zapewniali m.in. premier Mateusz Morawiecki oraz szef PiS Jarosław Kaczyński.

 

Sam Mejza zapowiedział, że treść artykułu WP będzie przedmiotem postępowań sądowych oraz że podjął kroki prawne, mające na celu ochronę jego dobrego imienia i reputacji.

hlk/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!