Minister zdrowia Adam Niedzielski w Polsat News: Trzecia dawka szczepionki nieco wcześniej

Polska
Minister zdrowia Adam Niedzielski/ Polsat News

Minister zdrowia rozmawia z premierem i Radą Medyczną ws. zaszczepienia większej liczby osób trzecią dawką szczepionki przeciw COVID-19 i wiele wskazuje na to, że wyda zgodę w tej sprawie jeszcze przed rekomendacją Europejskiej Agencji Leków. - Chyba nie będziemy czekali na EMĘ - przekazał w Polsat News Adam Niedzielski. Dodał, że obecnie zaszczepionych trzecią dawką jest blisko 9 tys. osób.

Dzisiaj resort zdrowia poinformował o 363 nowych i potwierdzonych przypadkach koronawirusa. Nie zmarła żadna zakażona osoba. O wysoką liczbę zakażeń i możliwość wprowadzenia kolejnych obostrzeń ministra zdrowia zapytał w programie "Gość Wydarzeń" Piotr Witwicki.

Obostrzenia regionalne?

- Nie rozmawiajmy od razu o lockdowanie, mamy inną sytuacje niż przy poprzedniej fali - tłumaczył Adam Niedzielski. Jak dodał, obecnie w Polsce mamy dużo osób zaszczepionych, a w Europie zachodniej odnotowuje się dużo mniej hospitalizacji niż przy poprzedniej fali.

 

Dopytywany o możliwość wprowadzenia lokalnych obostrzeń, Niedzielski stwierdził: "Na razie trzy, cztery województwa odstają od stawki (woj. lubelskie, podlaskie, zachodniopomorskie i podkarpackie - red.) i tam rzeczywiście sytuacja jest najtrudniejsza".

 

ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 20 września


- Mamy stosunkowo najwięcej zakażeń, ale też stosunkowo dużo hospitalizacji na 10 tys. mieszkańców, ale na razie nie ma żadnej decyzji o lockdowanie - podkreślił minister.


- Chciałem zwrócić również uwagę, że mamy teraz zupełnie inne podejście do polityki związanej z obostrzeniami, ten poziom tolerancji jest większy i to nie jest jeszcze moment, kiedy uruchamia się alarm dotyczący wprowadzenia większych restrykcji - dodał.

 

- Nawet jeśli sobie tą wysoka dynamikę (zakażeń - red.) przedłużymy, to za tydzień, góra dwa, będziemy mieli średnio tysiąc przypadków dziennie i to nie robi wrażenia z punktu widzenia infrastruktury szpitalnej - podkreślił dalej Niedzielski.

Trzecia dawka szczepionki w Polsce

Szef resortu zdrowia zapytany o szczepienia trzecią dawka preparatów przeciwko koronawirusowi, poinformował, że te już trwają.

 

- Od 1 września wprowadziliśmy możliwość szczepienia III dawką dla osób, która mają problem z odpornością i to już się dzieje. Mamy nią zaszczepionych blisko 9 tys. osób - mówił minister.
 
WIDEO: Minister Adam Niedzielski o szczepieniach trzecią dawką
 
- Teraz prowadzimy dyskusję z premierem i Radą Medyczną co do dalszych decyzji w tym zakresie, bo producenci szczepionek dopiero niedawno dostarczyli do Europejskiej Agencji Leków (EMA - red.) wyniki swoich badań - tłumaczył polityk.
 
- Te wyniki będą weryfikowane co najmniej do 4 października i chyba nie będziemy czekali na EMA, tylko będziemy chcieli wyprzedzić tę decyzję i wprowadzić szczepienie trzecią dawką nieco wcześniej - przekazał Niedzielski, zaznaczając, że ostateczne konsultacje w tej sprawie będą prowadzone w ciągu dwóch najbliższych dni.

Rozmowy z medykami

Prowadzący program zapytał także ministra o planowane na jutro rozmowy z medykami.


Od ponad tygodnia przed siedzibą KPRM protestują medycy, którzy domagają się spotkania ws. swoich postulatów z premierem Mateuszem Morawieckim. We wtorek o godzinie 14 w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" planowane jest spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia.

 

ZOBACZ: Minister zdrowia o hejcie. Wspomniał o słowach Brauna


- Mamy wyznaczoną ścieżkę negocjacji na temat wynagrodzeń, w ramach zespołu trójstronnego i będę zapraszał medyków, aby wreszcie rozpocząć dialog - podkreślał na antenie Polsat News Niedzielski. - Nie eskalować emocji społecznych na ulicach - dodał polityk.

 

- Mamy propozycje, które przystają do rzeczywistości, ponieważ niedawno zdecydowaliśmy o zwiększeniu nakładów na sektor ochrony zdrowia do 7 proc. PKB w 2027 r. i za tym idzie bardzo konkretny wzrost nakładów w najbliższych latach - stwierdził minister.

zma/polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!