Minister zdrowia: w kolejnych tygodniach prognozujemy dynamiczne wzrosty zakażeń

Polska
Minister zdrowia: w kolejnych tygodniach prognozujemy dynamiczne wzrosty zakażeń
Polsat News
Minister zdrowia Adam Niedzielski

- Obserwujemy konsekwentny trend zwiększania liczby zakażeń i podwojenie liczby hospitalizacji; do 2 proc. wzrosła liczba dodatnich testów. W kolejnych tygodniach prognozujemy nadal dynamiczne wzrosty zakażeń - mówił na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Skutkiem wzrostu dynamiki zakażeń jest to, że średnia tygodniowa liczba zakażeń przekroczyła 600 - poinformował minister zdrowia.

 

- W najbliższych dniach czy najbliższych tygodniach trzeba się spodziewać, że przekroczymy w ciągu jednego z dni liczbę tysiąc, ale też powoli średnia zakażeń będzie do tego poziomu tysiąc dążyła - mówił Niedzielski.

 

- Średni poziom pewnie się zrealizuje pod koniec września, czyli w kolejnym tygodniu, natomiast dzienne przekroczenie tysiąca może mieć miejsce w tym tygodniu - stwierdził.

 

Minister poinformował, że "przyjęliśmy taką granicę, średnio tysiąc zakażeń koronawirusem dziennie, poniżej której nie będziemy prowadzili dyskusji na temat wprowadzania obostrzeń".

Liczba zakażeń a szczepienia

Jak dodał, "to znajduje swoje przełożenie na sytuację w szpitalach. Mamy przekroczoną liczbę 1000 hospitalizacji. Liczba hospitalizacji w ciągu tygodnia się podwoiła".

 

- Najbardziej rzuca się w oczy wzrost zleceń testów z POZ. Podczas wakacji mieliśmy bardzo stabilną sytuację, kiedy w ciągu tygodnia mieliśmy bardzo niewielką liczbę. Teraz średnia tygodniowa przekracza nawet 30 tys - mówił minister.

 

Zwrócił uwagę, że "ten wskaźnik zawsze był takim wskaźnikiem wyprzedzającym to, co będzie się działo z liczbą zakażeń".

 

ZOBACZ: Szczepionka Moderny najlepsza według badań. Skuteczność Pfizera "znacznie spada"

 

Minister poinformował także, że "ponad 99,4 proc. nowo diagnozowanych przypadków to wariant Delta. Stał się wariantem dominującym".

 

- Najgorszą sytuację mamy w woj. lubelskim. Tam odsetek pozytywnych testów wynosi już 5 proc. Te liczby warto zderzyć z poziomem wyszczepienia w  poszczególnych województwach. Lubelskie i Podkarpackie to województwa z najniższym wskaźnikiem wyszczepienia - mówił Niedzielski.

 

- Patrząc na to, ile mamy nowych zakażeń i jaki jest udział osób zaszczepionych w tych nowych zakażeniach, jeżeli weźmiemy sobie ten cały okres od końca stycznia, kiedy to już mieliśmy drugie szczepienie podawane pierwszym w zasadzie pacjentom, to jeżeli chodzi o nowe zakażenia, to udział osób, które były zaszczepione i są zakażone, jest jedynie 0,9 proc., czyli 99,1 proc. nowych zakażeń to są ludzie niezaszczepieni – podkreślił minister.

Nowe przypadki koronawirusa w Polsce

MZ w poniedziałek podało, że badania potwierdziły 363 nowe zakażenia koronawirusem, nie odnotowano żadnego zgonu z powodu COVID-19.

 

Według danych resortu zdrowia, w niedzielę badania potwierdziły 540 nowych zakażeń koronawirusem, zmarła jedna osoba z COVID-19, a w sobotę potwierdzono 797 nowych zakażeń zmarło 14 osób z COVID-19.

 

Łącznie od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 2 898 299 przypadków. Zmarło 75 488 osób z COVID-19. 

 

W poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski będzie gościem w programie "Gość Wydarzeń". Oglądaj od 19:20 w telewizji Polsat, Polsat News, na polsatnews.pl i Interii.

prz/zdr/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie