Konwencja krajowa Platformy Obywatelskiej w Płońsku. Wystąpi Tusk i "zwykli ludzie"

Polska
Polsat News
Donald Tusk zabierze głos podczas konwencji PO

W sobotę odbędzie się w Płońsku Konwencja Krajowa Platformy Obywatelskiej, która dokona zmian w statucie, m.in. zwiększających liczbę wiceprzewodniczących partii. Planowane jest programowe wystąpienie Donalda Tuska, a także wystąpienia "zwykłych ludzi", reprezentujących różne środowiska.

Konwencja po raz pierwszy odbywa się w mieście wielkości Płońska. Jak przekonują politycy PO, to osobista decyzja przewodniczącego Donalda Tuska, którego zamiarem było, by po raz pierwszy politycy Platformy spotkali się na konwencji poza wielką aglomeracją.

 

Podczas obrad głos zabierze przede wszystkim lider PO Donald Tusk, który wygłosi przemówienie programowe.

 

ZOBACZ: Bronisław Komorowski: Donald Tusk nie odbierze poparcia PiS

 

Poza nim wystąpią szef klubu KO Borys Budka, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, europoseł Radosław Sikorski, a także Izabela Leszczyna i Marzena Okła-Drewnowicz. Poza tym zaplanowane są wystąpienia "zwykłych ludzi", związanych z różnymi środowiskami, np. wojskiem, młodzieżą.

Będą zmiany w statucie

W drugiej części konwencja ma dokonać zmian w statucie, rekomendowanych przez zarząd PO. To m.in. zwiększenie liczby wiceprzewodniczących z 4 do 10, wprowadzenie ułatwień w zapisywaniu się do PO, dokooptowanie do zarządu szefa frakcji w Parlamencie Europejskim i najwyższego rangą członka Prezydiów Sejmu i Senatu, zmiany umożliwiające wprowadzenie parytetów płci na wszystkich szczeblach.

 

ZOBACZ: Małgorzata Kidawa-Błońska: w sobotę ważne wystąpienie Donalda Tuska

 

Ponadto w statucie zostaną wpisane nowe cele ideowo-programowe PO, takie jak dążenie do trójpodziału i transparentności władzy, walka o wolne media, walka o ochronę klimatu itd.

 

Podczas konwencji nie będzie zmian personalnych - tych dokonuje Rada Krajowa. Platformę czekają zresztą w najbliższym czasie wybory na wszystkich szczeblach. Między 9 a 17 października wybory do kół, a 23 października wybory szefów powiatów, szefów regionów, a także powszechne wybory przewodniczącego PO.

ac/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!