Polska para prezydencka w Rzymie. Andrzej Duda odznaczył arcybiskupa

Polska
PAP/Wojciech Olkuśnik
Prezydent RP Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda

Polska para prezydencka - Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda - złożyła we wtorek kwiaty przy grobie Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra na Watykanie. Prezydent odznaczył Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski arcybiskupa Jana Romeo Pawłowskiego. Andrzej Duda przybył do Rzymu na szczyt Grupy Arraiolos.

Prezydent Andrzej Duda przyleciał do Rzymu na szczyt Grupy Arraiolos, zrzeszającej prezydentów kilkunastu państw Europy, który odbędzie się w środę.

 

W przededniu obrad, tuż po przylocie prezydent wraz z małżonką złożyli w Watykanie kwiaty przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra.

Odznaczenie arcybiskupa Jana Romeo Pawłowskiego

Również we wtorek prezydent odznaczył Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski arcybiskupa Jana Romeo Pawłowskiego, doświadczonego dyplomatę Sekretariatu Stanu, który w tym roku obchodził 30-lecie pracy.

 

- Abp Jan Romeo Pawłowski nigdy nie zapomniał o swojej ojczyźnie i rodakach; to wspaniały człowiek, Polak patriota - powiedział prezydent Andrzej Duda.

 

ZOBACZ: Arcybiskup Staniewski nowym zwierzchnikiem Kościoła katolickiego na Białorusi

 

Podczas uroczystości w Ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej prezydent Duda stwierdził, że "z naszymi rodakami różnie to bywa – niektórzy wyjeżdżają do różnych instytucji, europejskich czy światowych i bardzo często stają się obywatelami świata, zapominają o swojej ojczyźnie, a czasem działają nawet przeciw niej".

 

- W osobie ekscelencji księdza arcybiskupa mamy przeciwieństwo takiej postawy, mamy wspaniałego człowieka, mamy kapłana, ale mamy Polaka patriotę (...). Nigdy ksiądz arcybiskup o swojej ojczyźnie i o rodakach nie zapomniał. Dziękuję za to z całego serca w imieniu Rzeczypospolitej - oświadczył Duda.

"Polskość, którą nosi w sercu"

Prezydent dziękował arcybiskupowi Pawłowskiemu "za polskość, którą nosi w sercu i demonstruje na każdym kroku, za służbę Polakom".

 

Arcybiskup Pawłowski podkreślił, że odznaczenie, którym został wyróżniony ma dla niego "ścisły związek z krzyżem Zbawiciela, który z Krakowskiego Przedmieścia w Warszawie woła: »sursum corda«, który na Giewoncie wskazuje drogę do nieba, który na Westerplatte czy Monte Cassino mówi, że Polska jest ważna, bo Polska to święta rzecz".

 

ZOBACZ: Watykan. Papież Franciszek przyjął dzieci: możecie się tu bawić, ile chcecie

 

Hierarcha przypominał, że jeszcze niedawno trzeba nam było się było modlić i śpiewać: "ojczyznę wolną racz nam zwrócić Panie". - Dzisiaj, dzięki Bogu, modlimy się "ojczyznę wolną pobłogosław Panie", ale modlimy się też, aby nie poszła w inne zniewolenia, żeby nie zapomniała o krzyżu - zaznaczył abp Pawłowski.

 

an/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!