Arcybiskup Staniewski nowym zwierzchnikiem Kościoła katolickiego na Białorusi

Świat
Arcybiskup Staniewski nowym zwierzchnikiem Kościoła katolickiego na Białorusi
fot. Pixabay.com/WenPhotos
Zdjęcie ilustracyjne

Papież Franciszek powołał we wtorek dotychczasowego sufragana diecezji grodzieńskiej biskupa Józefa Staniewskiego na urząd arcybiskupa mińsko-mohylewskiego, czyli zwierzchnika Kościoła katolickiego na Białorusi.

Tymczasowym administratorem apostolskim w tym kraju był od stycznia biskup Kazimierz Wielikosielec.

Nowy zwierzchnik Kościoła katolickiego na Białorusi

Abp Staniewski ma 52 lata, pochodzi z Zaniewicz na Grodzieńszczyźnie. Jak podaje portal Catholic.by ukończył on wojskową uczelnię techniczną i odbył służbę w wojsku, a następnie studiował w seminarium duchownym w Grodnie. W latach 90. ukończył prawo kanoniczne na KUL-u.

 

Również w pracy duszpasterskiej nowy zwierzchnik Kościoła katolickiego na Białorusi był związany z Grodzieńszczyzną. Święcenia biskupie otrzymał w 2014 roku i został wówczas biskupem pomocniczym diecezji grodzieńskiej. Wcześniej był rektorem seminarium duchownego w Grodnie. Od 2015 roku pełnił funkcję sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Białorusi.

 

ZOBACZ: Białoruś pogłębia integrację z Rosją. "Nowa epoka we współpracy obu krajów"

 

W grudniu 2020 roku na emeryturę odszedł wieloletni zwierzchnik białoruskich katolików abp Tadeusz Kondrusiewicz. Wcześniej władze przez kilka miesięcy nie wpuszczały go do kraju w związku z krytykowaniem przez Kościół przemocy stosowanej przez reżim Alaksandra Łukaszenki wobec obywateli w czasie powyborczych protestów. 

ZMA/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie