Andrzej Duda mianował ponownie generała Tomasza Piotrowskiego dowódcą operacyjnym RSZ

Polska
Andrzej Duda mianował ponownie generała Tomasza Piotrowskiego dowódcą operacyjnym RSZ
PAP/Andrzej Lange
Andrzej Duda mianuje dowódcę operacyjnego RSZ

Prezydent Andrzej Duda mianował w środę gen. broni Tomasza Piotrowskiego na drugą kadencję na stanowisku Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Jak mówił, "nie wymienia się zawodników w dobrze grającej drużynie"; chwalił gen. Piotrowskiego za jego udział w ewakuacji z Afganistanu.

Prezydent Duda podczas uroczystości podkreślił, że nie jest zaskoczeniem, iż generał będzie kontynuował swoją misję na stanowisku Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, bo - jak mówił - "nie wymienia się zawodników w dobrze grającej drużynie".

 

- A trzeba sobie jasno powiedzieć, że ta drużyna grała dobrze i to do samego końca kadencji - zaznaczył.

 

Według prezydenta ostatnim - i być może najtrudniejszym w całej kadencji - zadaniem, które przyszło generałowi realizować, była odpowiedzialność za akcję ewakuacyjną naszych żołnierzy w Afganistanie.

 

ZOBACZ: Rosja. Minister zginął, ratując życie innego człowieka podczas ćwiczeń w Arktyce

 

Jak podkreślił Andrzej Duda, Polacy ewakuowali z Afganistanu naszych rodaków oraz tych, którzy współpracowali z nasza misją dyplomatyczną, z kolejnymi zmianami polskiego kontyngentu, a także wszystkich tych, o których poprosiły organizacje międzynarodowe i inne państwa.

 

- Pokazaliśmy klasę i umiejętności na najwyższym poziomie, także (...) wobec naszych międzynarodowych partnerów - powiedział prezydent.

 

- Pomogliśmy wielu ludziom, wielu rodzinom. Pan generał był za to odpowiedzialny. Żaden Polak ani żaden z naszych gości nie zginął. Ta misja, na zakończenie pierwszej kadencji pana generała, była wielkim sukcesem, ogromnie za to dziękuję wszystkim, którzy w niej uczestniczyli - ocenił Andrzej Duda.

Andrzej Duda dziękował generałowi Piotrowskiemu

Podziękował też gen. Piotrowskiemu "za bardzo spokojną realizację" tej misji; jak podkreślał, była ona przeprowadzona wzorcowo.

 

- Była pełna kontrola, za co jestem ogromnie wdzięczny i świetna współpraca - stwierdził prezydent.

 

Andrzej Duda relacjonował, że ambasador RP w Rumunii Maciej Lang - dawnej ambasador w Afganistanie - który był zaangażowany w ewakuację Afgańczyków współpracujących w tym kraju z Polakami i państwami NATO, zachwalał współpracę z gen. Piotrowski mówiąc, że tak powinna wyglądać współpraca miedzy dowództwem wojskowym a "dowództwem dyplomatycznym".

 

Prezydent podkreślał, że do obowiązków gen. Piotrowskiego należała też koordynacja misji humanitarnych poza granicami kraju, związanych z walką z Covid-19 oraz nadzór i piecza wojskową nad działaniami polskich żołnierzy w pasie granicznym z Białorusią.

Kontynuacja kadencji

Zwracając się do generała prezydent dziękował za dotychczasową współpracę z nim, z Biurem Bezpieczeństwa Narodowego oraz z ministrem obrony narodowej.

 

- Proszę o jeszcze w następnej kadencji, wierzę w to, że ta współpraca będzie się dobrze układała. Bardzo proszę, żeby pan generał nadal był mi radą w różnych sytuacjach trudnych, za wszystkie te (rady), które pan generał mi przekazał w czasie swojej pierwszej kadencji bardzo dziękuję, zawsze były one trafne - podkreślił prezydent.

 

ZOBACZ: Straż Graniczna: Minionej doby było 191 prób nielegalnego przekroczenia granicy; zatrzymano 36 osób

 

Prosząc generała o kontynuowanie swojej misji, zwracał uwagę, że właśnie toczą się ćwiczenia Zapad i będą wchodziły za kilka dni w kulminacyjną fazę.

 

- Proszę, żeby pan generał wykorzystał całe swoje dotychczas zdobyte doświadczenie, aby polskie sprawy związane z naszą obronnością, z bezpieczeństwem naszego państwa w tym zakresie, w którym pan generał ma za to powierzoną odpowiedzialność, były realizowane jak najlepiej - powiedział prezydent Duda.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie