Prezydent Duda: odejście abp. Henryka Hosera do Domu Ojca to dla Polski i Kościoła duża strata

Polska
PAP/Tomasz Gzell
Zmarł arcybiskup Henryk Hoser

"Odejście księdza arcybiskupa Henryka Hosera do Domu Ojca to dla Polski i Kościoła duża strata. Będzie brakowało tego mądrego Kapłana o wielkiej wiedzy i sile ducha" - napisał w sobotę na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

Abp Henryk Hoser zmarł w piątek wieczorem w szpitalu w wieku 78 lat.

 

"Odejście Ks. Arcybiskupa Henryka Hosera do Domu Ojca to dla Polski i Kościoła duża strata. Będzie brakowało tego mądrego Kapłana o wielkiej wiedzy i sile ducha. Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie!" - napisał prezydent.

Jest data pogrzebu

Msza św. pogrzebowa abp. Henryka Hosera odbędzie się w piątek o godz. 12 w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie. Eucharystii będzie przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz - poinformowało biuro prasowe diecezji warszawsko-praskiej.

 

Autorzy komunikatu dodali, że kazanie podczas mszy pogrzebowej wygłosi metropolita gdański arcybiskup Tadeusz Wojda.

 

- Po mszy św. (nastąpi - red.) złożenie ciała Zmarłego w krypcie w podziemiach katedry warszawsko-praskiej - napisano. 

 

Poinformowano, że dzień wcześniej, w czwartek o godz. 12, odprawiona zostanie msza św. żałobna w kościele seminaryjnym w Ołtarzewie, a o godz. 18 - druga msza św. żałobna w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie.

 

Zaznaczono, że przed i po mszy św. będzie możliwość modlitwy przy trumnie.

Przewodniczący Episkopatu: abp Hoser wniósł bardzo wiele w życie Kościoła

Jak zaznaczył przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki, gdyby streścić życie abp. Hosera w jednym zdaniu, brzmiałoby ono: "lekarz ciał i dusz".

 

- Rzadko się spotyka połączenie dwóch tak silnych charyzmatów w jednym człowieku. Mamy doskonałych lekarzy, doskonałych misjonarzy, ale trudno spotkać obie te rzeczywistości w jednym człowieku - ocenił.

 

ZOBACZ: Francja. Imigrant z Rwandy przyznał, że zabił księdza. W 2020 r. podpalił katedrę w Nantes

 

Według przewodniczącego Episkopatu, abp Hoser "wniósł bardzo wiele w życie Kościoła".

 

- Pracował w różnych krajach m.in. na misjach w Rwandzie, w paryskim Centre du Dialogue, w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, pełnił posługę arcybiskupa warszawsko-praskiego, wreszcie wysłannika Stolicy Apostolskiej do Medjugorje. Miał naprawdę pracowite i ciekawe życie. Okazał się człowiekiem bardzo cennym dla Kościoła i naszej ojczyzny - zastrzegł.

 

Dodał, że szczególne zasługi abp Hoser miał w dziedzinie ewangelizacji i misji. - Przebywając wiele lat na misjach w Rwandzie, stworzył Centrum Zdrowia w Kigali. Pracował tam nad upowszechnieniem naturalnych metod planowania rodziny. Podczas Synodu o rodzinie widziałem go w otoczeniu kobiet z Rwandy. Widać było ich wzajemne zrozumienie i prawdziwą więź - podkreślił abp Gądecki.

 

Zaznaczył, że we wszystkich posługach abpa Hosera czuć było, że jest to "właściwy człowiek na właściwym miejscu". - Mimo różnych ataków i prób zdyskredytowania jego osoby przez różne środowiska, był człowiekiem bardzo życzliwym i zawsze umiał zachować pogodę ducha. Zawsze starał się znaleźć w drugim człowieku pozytywne cechy - ocenił.

 

Jak wyjaśnił, abp Hoser "nigdy się nie wywyższał". - Abp Hoser miał też ogromne poczucie humoru, które znacznie ułatwiało kontakty z ludźmi i pozwalało na pokojowe spotkanie ze wszystkimi - podkreślił.

 

Przewodniczący KEP przypomniał, że abp Hoser szczególną uwagę poświęcał zagadnieniom bioetycznym, wielokrotnie zabierał głos w sprawach takich jak zapłodnienie in vitro, aborcja czy naturalne metody planowania rodziny. - Księża biskupi orientują się doskonale w nauce Kościoła na te tematy, jednak nie mają głębszej wiedzy medycznej. Natomiast kiedy głos w tych sprawach zabierał abp Hoser, wiadomo było, że jako lekarz wie o czym mówi. Dlatego ludzie roztropni słuchali go - stwierdził.

Arcybiskup Henryk Hoser

Abp Henryk Hoser był pallotynem, od maja 2008 r. był ordynariuszem diecezji warszawsko-praskiej. 8 grudnia 2017 r. papież Franciszek przyjął rezygnację abp. Hosera z urzędu biskupa warszawsko-praskiego, który przeszedł na emeryturę. Następcą abp. Hosera został bp Romuald Kamiński.

 

W maju 2018 r. papież Franciszek mianował arcybiskupa Henryka Hosera specjalnym wizytatorem apostolskim przy parafii w Medjugorje, gdzie od 1981 roku - jak twierdzi szóstka młodych ludzi - trwają objawienia Matki Bożej.

 

Wcześniej pełnił funkcję sekretarza pomocniczego w watykańskiej Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, ponad 20 lat spędził na misjach w Rwandzie i Zairze. Od 2008 roku abp Hoser przewodził pracom zespołu ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. bioetycznych.

jo/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!