Nie żyje abp Henryk Hoser. Miał 78 lat

Polska
Nie żyje abp Henryk Hoser. Miał 78 lat
Polsat News
Arcybiskup Henryk Hoser zmarł w wieku 78 lat w Warszawie

W piątek wieczorem zmarł abp Henryk Hoser, biskup senior diecezji warszawsko-praskiej - potwierdził polsatnews.pl o. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik Episkopatu. Pod koniec lipca abp Hoser trafił do szpitala; jego stan był poważny. Zmarły duchowny cztery lata temu przeszedł malarię, a w ostatnim czasie zakażenie koronawirusem. W listopadzie skończyłby 78 lat.

Abp Hoser w kwietniu 2021 r. zachorował na Covid-19 i trafił do szpitala. Drugi raz był hospitalizowany w maju, tym razem z powodu powikłań po przebytym zakażeniu. Na nowo trafił pod opiekę lekarzy pod koniec lipca.

 

Informację o śmierci abp Hosera potwierdziła również Katolicka Agencja Informacyjna.

Abp Henryk Hoser nie żyje. Studiował medycynę i filozofię

Henryk Hoser urodził się 27 listopada 1942 roku w Warszawie jako Janusza i Haliny z Zabłońskich. W 1944 r. rodzina tymczasowo przeniosła się do Pruszkowa, gdzie ks. Henryk ukończył szkołę podstawową i liceum.

 

Podjął studia na Akademii Medycznej, uzyskując – w 1966 r. – dyplom z medycyny. Po ukończeniu studiów otrzymał stanowisko asystenta na Akademii Medycznej.

 

ZOBACZ: USA. Zmarł Julian Eugeniusz Kulski. Bohater Powstania Warszawskiego, autorytet kilku pokoleń Polaków

 

W roku 1968 wstąpił do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (księża pallotyni), składając 8 września 1970 r. pierwszą profesję zakonną. W Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie, jako alumn, był współtwórcą Grupy Misyjnej, istniejącej nieprzerwanie do dnia dzisiejszego.

 

W latach 1969-1974 odbył studia z filozofii i teologii w Wyższym Seminarium Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie. 16 czerwca 1974 r., otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa Władysława Miziołka. Między 1975 a 1996 rokiem pracował jako misjonarz w Rwandzie.

Jan Paweł II pod koniec pontyfikatu mianował abp Hosera arcybiskupem

Zmarły duchowny przewodniczył Zespołowi Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski. Arcybiskupem mianował go 22 stycznia 2005 r. papież Jan Paweł II.

 

Benedykt XVI mianował abp. Hosera biskupem diecezji warszawsko-praskiej, którą objął 28 czerwca 2008 r., a jej działaniami kierował do 8 grudnia 2017 r. Jego zawołanie biskupie brzmiało: "Maior est Deus" (łac. Bóg jest większy).

 

ZOBACZ: Zmarł Siergiej Kowalow. Obrońca praw człowieka miał 91 lat

 

"Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim za to, co przeżyłem jako biskup warszawsko-praski. Nie zapominam o mojej diecezji, ani o tych wszystkich, którym służyłem. Będziemy pozostawać w jedności modlitewnej, a jednocześnie cieszyć się tym, co Pan Bóg da nam jako nowe zadania i nowe cele. Wszystkich serdecznie pozdrawiam. Szczęść Boże" - pisał abp Hoser, gdy rezygnował z urzędu biskupa warszawsko-praskiego.

 

Po osiągnięciu wieku emerytalnego papież Franciszek mianował go wizytatorem apostolskim w Medjugorie, mieście w Bośni i Hercegowinie, gdzie – według relacji sześciorga dzieci – w 1981 r. miała objawić się Matka Boża.

wka / polsatnews.pl / Polsat News / KAI
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie