Zmarł Ryszard Jarzembowski, wicemarszałek Senatu w latach 2001-2005

Polska
Zmarł Ryszard Jarzembowski, wicemarszałek Senatu w latach 2001-2005
Twitter / Senat RP
Ryszard Jarzembowski był wicemarszałkiem senatu II kadencji

Nie żyje Ryszard Jarzembowski, wicemarszałek Senatu w latach 2001–2005 i senator kilku kadencji, z byłego województwa włocławskiego, a następnie okręgu wyborczego w Toruniu - poinformowano we wtorek na stronach Senatu.

Jak przypomniano, Jarzembowski W Senacie II kadencji był członkiem Komisji: Kultury, Środków Przekazu, Nauki i Edukacji Narodowej oraz Spraw Zagranicznych. W Senacie III kadencji należał do Komisji Inicjatyw i Prac Ustawodawczych oraz Komisji Obrony Narodowej. W Senacie IV kadencji pracował w Komisji Obrony Narodowej, a także w Komisji Ustawodawczej. W Senacie V kadencji był członkiem Komisji: Kultury i Środków Przekazu oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Ryszard Jarzembowski nie żyje

Urodził się w 1945 r. w miejscowości Wedel koło Hamburga w Niemczech, dokąd zostali deportowani do pracy przymusowej jego rodzice. W 1978 r. ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, a w 1988 r. podyplomowe seminarium dla rzeczników prasowych w Centrum Podyplomowego Kształcenia Pracowników Administracji Państwowej w Warszawie.

 

ZOBACZ: Zmarł Jerzy Wilk. Poseł PiS miał 66 lat

 

Pracę zawodową rozpoczął jako monter urządzeń łączności. Przez 8 lat był redaktorem naczelnym pisma „Alchemik” we Włocławku (1976–84), pracował też jako reporter Polskiego Radia. W latach 1984–91 był rzecznikiem prasowym wojewody włocławskiego. Od 1995 do 1997 r. sprawował funkcję zastępcy kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

 

 

Od 1990 r. zasiadał w Radzie Miejskiej Włocławka, w latach 1994–95 pełnił funkcję jej przewodniczącego, a od 1998 do 2000 r. przewodniczył Klubowi Radnych SLD.

Ryszard Jarzembowski był przewodniczącym senatorów SLD

Należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej od 1966 r. do jej rozwiązania. W latach 1976–79 był społecznym sekretarzem Komitetu Zakładowego PZPR we włocławskich „Azotach”. W 1981 r. działał w tzw. strukturach poziomych. Od 1990 r. należał do Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej, a w 1999 r. przystąpił do Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Pełnił funkcję przewodniczącego senatorów SLD i zastępcy przewodniczącego Klubu Parlamentarnego SLD. Był członkiem Zarządu Krajowego SLD.

 

ZOBACZ: Okrągły stół ws. izby Dyscyplinarnej. Które partie będą?

 

Był inicjatorem i pierwszym prezesem Stowarzyszenia Urodzonych w Niewoli Niemieckiej. Należał do Stowarzyszenia Dziennikarzy RP i Włocławskiego Towarzystwa Naukowego. Zasiadał we władzach klubu sportowego Kujawiak Włocławek i Włocławskiego Towarzystwa Wioślarskiego. Był autorem i współautorem kilku książek monograficznych, laureatem szeregu nagród za twórczość dziennikarską.

 

Ryszard Jarzembowski zmarł w poniedziałek. Miał 75 lat.

pdb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie