USA. Mike Pompeo miał otrzymać butelkę whisky o wartości 5,8 tys. Trwa dochodzenie

Biznes
Mister Mister / Pexels
Butelka whisky może być warta 5,8 tys. dolarów

Amerykański odpowiednik ministerstwa spraw zagranicznych, Departament Stanu, prowadzi dochodzenie w poszukiwaniu whisky o wartości 5,8 tys. dolarów. Butelkę miał otrzymać ówczesny szef departamentu Mike Pompeo. Prezent o tej wartości powinien być zgłoszony w celach antykorupcyjnych, ale informacje w tej sprawie są sprzeczne.

Butelka whisky o wartości ocenianej na 5,8 tys. dolarów miała być prezentem, który sekretarzowi stanu Mike'owi Pompeo sprezentował rząd Japonii. Informacje takie przekazały dwie osoby, których zeznania zostały przekazane do publicznej wiadomości w środę.

Butelka za 5,8 tys. dolarów

Nie jest jednak jasne, czy sam Mike Pompeo kiedykolwiek miał prezent w ręku. Według dokumentacji whisky została wręczona Departamentowi Stanu 24 czerwca 2019 roku, a tego dnia sam Pompeo był w podróży do Arabii Saudyjskiej.

 

ZOBACZ: USA. Pelosi nazwała lidera Republikanów w Izbie Reprezentantów "debilem" za sprzeciw ws. masek

 

O wpłynięciu prezentu dowiedzieć się można z rejestru federalnego, do którego wpisywane są prezenty dużej wartości od obcych rządów. Jednak upominki takie często trafiają do członków personelu biura, którzy przyjmują korespondencję w imieniu ich szefów.

 

Urzędnicy rządu USA mogą, zgodnie z prawem, zatrzymać upominki o wartości niższej niż 390 dolarów. Jeśli ich wartość jest wyższa, prezenty, uważane za własność rządu federalnego, muszą zostać kupione. Kwota 5,8 tys. dolarów wynika z wpisu do federalnego rejestru korzyści majątkowych urzędników. Według osób zeznających w sprawie, taka kwota za butelkę whisky nigdy nie wpłynęła.

Informacje często niekompletne

Mike Pompeo przekazał przez swojego prawnika Williama A. Burcka, że nie przypomina sobie, by kiedykolwiek otrzymał butelkę whisky i nie wie, co mogłoby się z nią stać. Nie wiedział też o prowadzonym przez Departament Stanu dochodzeniu.

 

ZOBACZ: Znalazł 25 tys. zł na ulicy i ...oddał. Od policji dostał "drobny upominek"

 

"Urzędnicy administracji Donalda Trumpa rutynowo ignorowali wytyczne dotyczące codziennych zadań rządu, takich jak raportowanie czy etyka, a dokumenty wypełniane w związku z otrzymywaniem prezentów są często niekompletne" – przypomina "New York Times".

 

Mike Pompeo rozważa ubieganie się o republikańską nominację na kandydata na prezydenta w 2024 roku.

pdb/The New York Times

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!