USA. Pelosi nazwała lidera Republikanów w Izbie Reprezentantów "debilem" za sprzeciw ws. masek

Świat
USA. Pelosi nazwała lidera Republikanów w Izbie Reprezentantów "debilem" za sprzeciw ws. masek
PAP/EPA/SHAWN THEW
Nancy Pelosi - Spikerka Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych

Przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi nazwała w środę lidera republikańskiej mniejszości w tej izbie Kevina McCarthy'ego "debilem" w związku z jego sprzeciwem dotyczącym przywrócenia nakazu noszenia maseczek przez osoby zaszczepione.

- On jest takim debilem - skomentowała Pelosi, pytana przed Kapitolem przez reporterów o sprawę maseczek.

 

Demokratka odniosła się do w ten sposób do krytycznych komentarzy McCarthy'ego z wtorku na temat zmiany rekomendacji Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), zalecających noszenie maseczek w pomieszczeniach również osobom zaszczepionym na obszarach o wysokiej transmisji wirusa.

 

ZOBACZ: USA: zmarł na COVID-19. Jego matka zorganizowała punkt szczepień na pogrzebie

 

- Nie łudźmy się, grożenie przywróceniem maseczek nie jest decyzją opartą o badania naukowe, tylko decyzją wymyśloną przez liberalnych urzędników rządowych, którzy chcą nadal żyć w permanentnym stanie pandemii - napisał na Twitterze McCarthy.

Maseczki dla zaszczepionych

Ze względu na zmianę rekomendacji CDC, główny lekarz Kongresu zdecydował we wtorek o przywróceniu obowiązku noszenia masek przez zaszczepionych, ponieważ Waszyngton przekroczył wyznaczony przez CDC poziom współczynnika liczby zakażeń wskazujący na "znaczącą" transmisję wirusa.

 

Według nowych wytycznych w regionach, w których pandemia rozprzestrzenia w sposób "znaczący" lub szybki maski w publicznych miejscach w zamkniętych pomieszczeniach powinni nosić wszyscy.

 

Wcześniejsze zalecenia, wydane w maju, w większości przypadków nie zobowiązywały osób niezaszczepionych do noszenia masek.

 

ZOBACZ: Japonia. Kolejny rekord COVID-19 w Tokio – po raz pierwszy ponad 3 tys. infekcji

 

Jak powiedziała we wtorek dyrektor CDC Rochelle Walensky, decyzja o zmianie restrykcji była oparta o dane naukowe, a także związana z pogarszającą się w całym kraju sytuację epidemiczną, spowodowaną rozprzestrzenianiem się wariantu Delta koronawirusa.

 

- Informacje na temat wariantu Delta z kilku stanów i innych krajów wskazują na to, że w rzadkich przypadkach część osób zaszczepionych, lecz zainfekowanych wariantem Delta może zarażać innych - powiedziała Walensky.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie