Premier po rozmowie z Pompeo: nie zabrakło nam ważnych tematów

Polska
Premier po rozmowie z Pompeo: nie zabrakło nam ważnych tematów
Krystian Maj/KPRM
Premier podkreślił jednak, że w jego rozmowach z Pompeo nie zabrakło tematów bieżących

W sobotnich rozmowach z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo nie zabrakło ważnych tematów bieżących, jak sytuacja na Białorusi, współpraca wojskowa, budowa sieci 5G, czy gazociąg Nord Stream 2 - napisał premier Mateusz Morawiecki na portalu społecznościowym. Podkreśłił, że "cichym patronem" tej rozmowy była postać rotmistrza Witolda Pileckiego.

W swoim wpisie na Facebooku Morawiecki zauważył, że ważna wizyta szefa amerykańskie dyplomacji miała miejsce w "tym wielkim dniu, jakim jest 100. rocznica przełomowego dla historii świata zwycięstwa Polaków nad Bolszewicką Rosją". Podkreślił jednak, że w jego rozmowach z Pompeo nie zabrakło tematów bieżących.

 

 

Wymienił sytuację na Białorusi, która - zdaniem Morawieckiego wymaga "solidarnego działania społeczności międzynarodowej". "Od pierwszych chwil tego kryzysu robimy jako rząd co w naszej mocy, aby pomóc dzielnym Białorusinom i zwrócić uwagę świata na ich walkę. Polska, Europa i USA nie mogą być w tej sprawie obojętne" - brzmi wpis szefa rządu.

 

Patron rozmowy 

 

Jak dodał Morawiecki, nie zabrakło kwestii dotyczących współpracy wojskowej Polski i USA oraz budowy "bezpiecznej i nowoczesnej sieci 5G". "Problem Nord Stream 2 jest dla nas aktualny i poważny, bo ta inwestycja zaprzecza idei solidarności energetycznej w Europie. Amerykanie już pokazali, że w tej sprawie możemy liczyć na ich zrozumienie i to dla nas kluczowe wsparcie" - ocenił Morawiecki.

 

ZOBACZ: Pompeo: wybory na Białorusi nie były wolne

 

Jak napisał premier, "cichym patronem naszej rozmowy była postać rotmistrza Witolda Pileckiego, który oddał swoje życie dla idei wolności, sprawiedliwości i solidarności z innymi narodami. Był wielkim świadkiem okrucieństw komunizmu i hitleryzmu. Jego życie jest dla nas pięknym świadectwem, ale i szkołą polityki".(PAP)

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie