Pompeo po raz kolejny oskarża Chiny ws. koronawirusa. "Są znaczące dowody"

Świat
Pompeo po raz kolejny oskarża Chiny ws. koronawirusa. "Są znaczące dowody"
Flickr/Governor Tom Wolf
Sekretarz stanu USA konsekwentnie twierdzi, że koronawirus pochodzi z laboratorium w Wuhan

Są "znaczące dowody" na to, że koronawirus pochodzi z laboratorium w Wuhan, jednak "pewności nie ma" - powiedział w środę sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Oznajmił też, że Pekin "mógł oszczędzić światu globalnych problemów gospodarczych", gdyby lepiej informował o wirusie.

- Mieli wybór, ale zamiast tego ukryli wybuch (epidemii) w Wuhan - dodał Pompeo, który już wielokrotnie oskarżał Chiny zarówno o brak informacji na temat koronawirusa, jak i o "wyprodukowanie go" w mieście Wuhan, gdzie rozpoczęła się pandemia.

 

- Chiny nadal odmawiają dzielenia się informacjami, których potrzebujemy, aby zapewnić ludziom bezpieczeństwo - powiedział sekretarz stanu.

 

ZOBACZ: "Jest wiele dowodów, że koronawirus pochodzi z laboratorium w Wuhan". Sekretarz stanu USA

 

Wyraził żal, że Unia Europejska nie zaapelowała do Chin o większą transparentność.

 

W ostatnich dniach Pompeo oświadczył, że Pekin musi wyjawić prawdę o początku pandemii koronawirusa, która "zniszczyła tak dużo majątku na całym świecie".

 

Doniesienia amerykańskiego wywiadu

 

Prezydent USA Donald Trump, który również propaguje tezę o stworzeniu wirusa w chińskim laboratorium, zagroził Chinom karnymi taryfami celnymi.

 

Wywiad USA ustalił, że koronawirus nie został stworzony przez człowieka, ani nie jest owocem modyfikacji genetycznej; bada jednak nadal, czy pochodzi od zakażonych zwierząt lub jest wynikiem wypadku w chińskim laboratorium.

 

ZOBACZ: Australia chce wszczęcia międzynarodowego śledztwa. Miałoby wyjaśnić, skąd wziął się koronawirus

 

We wtorek amerykański "Newsweek" przytoczył wypowiedzi szefa Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH) Anthony'ego Fauciego, który również podważa twierdzenia Trumpa i Pompeo na temat pochodzenia koronawirusa z laboratorium Instytutu Wirusologii w Wuhan.

 

- Dowody wskazują na to, że wirus, który odpowiada za pandemię, nie powstał w laboratorium w Chinach (..,). Wszystko zdecydowanie wskazuje na to, iż (...) wirus rozwinął się w naturze i przeskoczył z gatunku na gatunek - powiedział Fauci.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie