Polski Ład. Sondaż: większość uważa, że nie zyska na nowym programie PiS

Polska
PAP/Paweł Supernak
Program Polski Ład jest promowany przez premiera Mateusza Morawieckiego

Ponad 54 proc. Polaków nie wierzy w to, że rozwiązania podatkowe zawarte w Polskim Ładzie będą dla nich korzystne - wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Respondentom najbardziej podoba się pomysł podniesienia kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. Program popierają głównie wyborcy PiS, ale też np. niemal co druga osoba z elektoratu Konfederacji.

W sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" zapytano, "czy wierzy Pan/Pani, że rozwiązania podatkowe zawarte w Polskim Ładzie będą korzystne dla Pana/Pani?". Odpowiedź "zdecydowanie tak" wybrało 7,5 proc. badanych, a "raczej tak" - 28,7 proc.

 

Jednoznacznie negatywną ocenę rządowych propozycji wyraziło 22 proc. respondentów, a opcję "raczej nie" wybrało 32,8 proc. 9 proc. uczestników badania nie ma jasnego stanowiska w tej sprawie.

Polacy o Polskim Ładzie. Najniższe noty w grupie 18-29

Z sondażu wynika, że najwięcej entuzjastów rewolucji podatkowej, która ma pojawić się w Polskim Ładzie, jest wśród wyborców PiS - 81 proc. Pozytywnie rządowy program ocenia też 46 proc. elektoratu Konfederacji i 40 proc. osób, które głosowały na PSL i Kukiz'15. Krytycznie propozycje z Polskiego Ładu ocenia 85 proc. wyborców Lewicy i tyle samo sympatyków KO.

 

ZOBACZ: Rozmowy premiera z ministrami. Piotr Müller: projekty Polskiego Ładu najpóźniej we wrześniu

 

Polski Ład nie zachwycił najmłodszych. W grupie osób od 18. do 29. roku życia 89 proc. badanych ocenia go krytycznie. W przypadku respondentów z grupy wiekowej 40-49 wskazania negatywne stanowią 84 proc. Dobrze Polski Ład ocenia 55 proc. osób w wieku od 60 do 69 lat i 58 proc. osób, które mają 70 i więcej lat.

 

Badanie pokazuje, że Polski Ład nie podoba się mieszkańcom dużych miast, osobom z wyższym wykształceniem i prowadzącym własną działalność gospodarczą - w każdej z tych grup jest ponad 70 procent jego przeciwników. Podobnie jest wśród najbogatszych i zwolenników opozycji.

Większość chce wyższej kwoty wolnej od podatku, ale nie zmian w składce

Osoby biorące udział w sondażu zapytano też o to, które propozycje podatkowe zawarte w Polskim Ładzie powinny wejść w życie.

 

Za podwyższeniem kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych jest 72,7 proc. badanych. Podwyższenia progu podatkowego z 85 tys. zł do 120 tys. zł chce 63,7 proc. respondentów. Dużo mniejsze poparcie (35,2 proc.) ma wśród uczestników badania pomysł zniesienia odliczenia składki zdrowotnej od podatku.

 

ZOBACZ: Stanisław Karczewski w "Gościu Wydarzeń": jesteśmy drużyną i powinniśmy mówić przybliżonym głosem

 

Zmiana zasad płacenia składki zdrowotnej przez przedsiębiorców zaproponowana w Polskim Ładzie zyskała poparcie 37,7 proc. respondentów.

 

Badanie zostało przeprowadzone 30 lipca na grupie 1000 osób metodą CATI.

wka/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!