Rozmowy premiera z ministrami. Piotr Müller: projekty Polskiego Ładu najpóźniej we wrześniu

Polska
Rozmowy premiera z ministrami. Piotr Müller: projekty Polskiego Ładu najpóźniej we wrześniu
Polsat News
Piotr Müller spotkał się z dziennikarzami po rozmowach premiera i ministrów

Jesteśmy zdeterminowani, by większość projektów ustaw z Polskiego Ładu mogła trafić najpóźniej we wrześniu pod obrady Sejmu, aby możliwie szybko były przyjęte i mogły wejść w przyszłym roku w życie - powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller.

Rzecznik powiedział, że spotkanie z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i szefa KPRM Michała Dworczyka trwało godzinę. Morawiecki rozmawiał z nim m.in. o stanie realizacji programu Profilaktyka 40+, zwiększeniu nakładów na służbę zdrowia, weryfikacji jakości świadczeń przez pacjentów, cyfryzacji zapisów do lekarzy.

Spotkanie premiera z ministrami

Poruszono też tematy przeglądu możliwości szpitali przed ewentualną czwarta falą epidemii koronawirusa oraz możliwości dalszych zachęt do szczepień. Dodał, że ten narzędzia zachęcające do szczepień zostaną przedstawione na koniec bieżącego lub na początku przyszłego tygodnia.

 

ZOBACZ: Polski Ład. Posłanka Lewicy Paulina Matysiak: trzeba się cieszyć z niektórych jego rozwiązań

 

O realizacji Polskiego Ładu premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w środę także z ministrami: infrastruktury, finansów i rodziny. - Polski Ład to szereg kolejnych inwestycji drogowych i kolejowych w całym kraju; to także pozytywne rozwiązania dla rodzin - podkreślił rzecznik rządu Piotr Müller.

 

Z kolei głównym tematem rozmów z ministrem finansów Tadeuszem Kościńskim i wiceministrem Janem Sarnowskim było zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. i podwyższenie progu podatkowego do 120 tys. Z minister rodziny Marleną Maląg omówiono kwestie związane z kapitałem opiekuńczym, a także polityką mieszkaniową.

"By przepisy mogły być szybko przyjęte"

- Obecnie realizowanych jest 113 zadań z Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych o długości 1468 km. Polski Ład to szereg kolejnych inwestycji drogowych i kolejowych w całym kraju, o których premier Morawiecki rozmawiał dzisiaj z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem i wiceministrem Rafałem Weberem - napisał rzecznik rządu.

 

- Większość projektów ustaw, które są kluczowe dla Polskiego Ładu, już w tej chwili jest wpisanych do wykazu legislacyjnych prac rządu. Te duże, kluczowe - jak system podatkowy czy kapitał opiekuńczy - są przedmiotem konsultacji społecznych - mówił Müller na briefingu prasowym po spotkaniach premiera z ministrami.

 

ZOBACZ: Nowe podatki. Rząd prezentuje szczegóły ustawy Polskiego Ładu

 

- Jest nasza jasna determinacja, aby większość z tych projektów mogła trafić najpóźniej we wrześniu do obrad sejmowych, aby możliwie szybko były przyjęte i mogły wejść w przyszłym roku w życie - dodał.

Najbliższy czas na konsultacje społeczne

- Program Polski Ład to pozytywne rozwiązania dla rodzin. To m.in. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy - czyli wsparcie dla najmłodszych dzieci, budowa kolejnych żłobków i przedszkoli, bardzo prosta budowa domu do 70 mkw. oraz wsparcie w zakresie zakupu mieszkania bez wkładu własnego - podkreślił Müller na Twitterze, publikując zdjęcia z minister rodziny Marleną Maląg.

 

Rzecznik rządu zapowiedział, że w najbliższym czasie bardzo mocno włączone w konsultacje zostaną wszystkie środowiska zainteresowane projektem zmian. - Najbliższy czas będzie przeznaczony na konsultacje społeczne. Zresztą też zapadła kierunkowa decyzja, żeby te konsultacje, gdy będzie to tylko niezbędne przedłużyć. One aktualnie są dwutygodniowe, ale najprawdopodobniej zostaną przedłużone do pięciu tygodni, tak aby wszyscy przedstawiciele różnych środowisk mogli się wypowiedzieć - powiedział rzecznik rządu.

 

Rzecznik rządu został zapytany o kwestię poparcia koalicjanta PiS - Porozumienia dla zmian podatkowych wpisanych w ten program. Odprowadzając Müller stwierdził, że do tej pory z liderem Porozumienia, wicepremierem Gowinem oraz z jego zapleczem odbyło się około 20 spotkań "na różnym poziomie: eksperckim i politycznym". - Cześć tych uwag, które zostały zgłoszone, zostało uwzględnionych w ustawie podatkowej - powiedział rzecznik rządu. Wymienił: obniżenie ryczałtu z 17 do 14 proc. oraz z 15 do 12 proc., "zależnie od prowadzonej działalności gospodarczej.

"Tu jest różnica zdań"

Jednoczenie przyznał, że "jest nadal różnica zdań w pewnym zakresie" pomiędzy PiS-em a Porozumieniem. - Od tego są konsultacje społeczne i międzyresortowe, aby uwagi zgłosić, ale nie wszystkie z nich mogą być możliwe do zrealizowania z prostej przyczyny - jednocześnie, w tym samym dokumencie, który podpisał wicepremier Gowin, czyli w Polskim Ładzie, są rzeczy związane ze zwiększeniem nakładów na służbę zdrowia - powiedział Müller.

 

ZOBACZ: Strzeżek: Porozumienie nie poprze zmian w tzw. ustawie medialnej bez swojej poprawki

 

Wyjaśnił, że takie zwiększenie nakładów jest możliwe "poprzez modyfikację i uczynienie bardziej sprawiedliwym sytemu poboru składek zdrowotnych". - Nie da się zrealizować zwiększenia nakładów na służbę zdrowia bez zmiany tego sytemu, który do tej pory obowiązywał, jeśli chodzi o pobieranie składek zdrowotnych. Tu jest różnica zdań - powiedział rzecznik.

 

Müller pytany, czy można mówić o konkretnych datach prac nad zmianami podatkowymi, odparł: - My celujemy, by ten projekt do Sejmu został przekierowany na koniec sierpnia, początek września tak, by na pierwszym posiedzeniu sejmowym we wrześniu mógł być procedowany, wcześniej być może jeszcze komisje. W związku z tym wrzesień jest realnym celem, jeśli chodzi o przyjęcie tego pakietu podatkowego.

100 dni na projekty

- Zresztą my od samego początku zapowiadaliśmy, że rząd w ciągu 100 dni od tej daty, kiedy to mówiliśmy, przyjmie projekty ustaw. Jesteśmy mniej więcej w połowie tego terminu, są później prace sejmowe, więc realnym jest przyjęcie tego projektu ustawy już wtedy, na przełomie września i października tak, by mogła wejść w życie od przyszłego roku - zaznaczył.

 

W poniedziałek Ministerstwo Finansów udostępniło projekt przepisów podatkowych w ramach Polskiego Ładu. Główne elementy podatkowej części Polskiego Ładu to podwyżka kwoty wolnej od podatku do 30 tys., wzrost do 120 tys. zł progu podatkowego, podatkowe fair play i podatkowy restart gospodarki. Zmiany zakładają też m.in. wprowadzenie 9-procentowej składki zdrowotnej, której nie będzie można odliczyć od podatku - temu rozwiązaniu sprzeciwia się Porozumienie.

Większość? To się okaże

Rzecznik rządu pytany był pytany przez dziennikarzy, czy w Sejmie jest większość dla projektu ustawy medialnej, biorąc pod uwagę, że koalicjanci sugerowali, że nie poprą ustawy w takim kształcie. - Czy jest większość, zapewne okaże się w czasie głosowania w Sejmie 11 sierpnia. Jestem przekonany, że posłowie ze Zjednoczonej Prawicy, ale też i z innych środowisk politycznych, które zasiadają w Sejmie są zainteresowani poparciem tej ustawy - powiedział Müller.

 

- Wskazywał też na to chociażby Paweł Kukiz, część osób związanych z Konfederacją, Ruchem Narodowym, w związku z tym głosowanie w Sejmie zweryfikuje nasze oczekiwania - dodał. - Natomiast projekt zgodnie z założeniami będzie dalej procedowany - poinformował rzecznik rządu.

 

ZOBACZ: Jarosław Gowin: podatkowy Polski Ład uderza w miliony Polaków

 

Sejmowa komisja kultury i środków przekazu przyjęła we wtorek z poprawkami projekt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji autorstwa posłów PiS. Komisja przyjęła poprawki posłów Marka Suskiego (PiS) oraz Jarosława Sachajki (Kukiz'15). Akceptacji komisji nie zyskały poprawki Mirosława Suchonia (Polska 2050) oraz Stanisława Bukowca (Porozumienie).

 

Posłowie Porozumienia, którzy zgłosili poprawkę do projektu ustawy medialnej, dopuszczającą w przyszłości państwa OECD - w tym USA - do rynku medialnego w Polsce - poinformowali we wtorek, że ich ugrupowanie nie poprze nowelizacji bez tej poprawki.

pdb/msl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie