Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane Ministerstwa Zdrowia, 24 lipca

Polska
PAP/Grzegorz Michałowski

Mamy 122 nowe i potwierdzone przypadki koronawirusa - poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. Jak dodał resort, zmarło sześć kolejnych osób chorych na COVID-19, w tym czworo pacjentów miało choroby współistniejące.

Nowe przypadki koronawirusa pochodzą województw: mazowieckiego (17), lubelskiego (13), małopolskiego (12), śląskiego (10), dolnośląskiego (9), łódzkiego (8), wielkopolskiego (8), świętokrzyskiego (6), lubuskiego (5), podkarpackiego (5), warmińsko-mazurskiego (5), zachodniopomorskiego (5), kujawsko-pomorskiego (4), pomorskiego (4), podlaskiego (3), opolskiego (1).

 

 

7 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

 

W ciągu doby wykonano 41,8 tys. testów.

 

 

Liczba wszystkich infekcji od marca 2020 r. wzrosła do 2 882 066, a zgonów chorych na COVID-19 - do 75 241.

 

Ponad 300 chorych w szpitalach

W szpitalach przebywa 325 chorych z COVID-19, a 49 z nich jest podłączonych do respiratorów – podało w sobotę Ministerstwo Zdrowia.

 

Resort poinformował, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowane są 6202 łóżka i 616 respiratorów.

 

Ministerstwo przekazało ponadto, że na kwarantannie przebywa 85 506 osób. Resort podał też, że wyzdrowiało dotąd 2 653 221 zakażonych. 

 

Mieszanie szczepionek

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił w piątek, że możliwe będzie mieszanie szczepionek i przyjęcie drugiej dawki preparatu innej firmy.

 

- Chcieliśmy zająć się grupą osób, które odnotowały niepożądany odczyn poszczepienny po pierwszej dawce szczepionki. Chcemy dopuścić schemat szczepienia dający możliwość mieszania preparatów. Jest to warunkowane zgłoszeniem NOP-u. Jeśli ktoś zastosował jeden z preparatów, po którym wystąpił NOP, to może zastosować chociażby preparat mRNA, który - według obiegowej wiedzy - oznacza mniejsze ryzyko tego odczynu - wyjaśniał.

 

ZOBACZ: Minister zdrowia: dopuszczamy mieszanie szczepionek


Niedzielski podkreślił, że sprawdzono efektywność stosowania schematów mieszanych i "ona - paradoksalnie - w obliczu pojawiających się nowych mutacji - daje tę możliwość utrzymania wysokiej odporności, nie tylko w kontekście zakażeń, ale ochrony przed ciężkim przebiegiem zakażenia".

 

W piątek po południu na rządowej stronie opublikowano pełną treść zapowiadanego komunikatu.

Dotacje dla Kół Gospodyń Wiejskich

Szef KPRM Michał Dworczyk nakłaniał, by zachęcać niezdecydowanych do zaszczepienia się. - To niezwykle potrzebne. Z tego powodu, od dzisiaj, Koła Gospodyń Wiejskich mogą składać proste wnioski do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, aby uzyskać 8 tys. złotych na organizację wydarzenia promującego akcję szczepień - ogłosił.

 

ZOBACZ: Szczepienia przeciw COVID-19 mają promować Koła Gospodyń Wiejskich. Będą dotacje

 

Jak wyjaśnił Michał Dworczyk, takie wydarzenie może mieć dowolną formę i trwać kilka godzin czy też kilka dni. - Wśród Kół mających najlepsze wyniki (pod względem osób zapisanych na szczepienie - red.) będą rozlosowane nagrody: 100 tys. złotych za pierwsze miejsce, a za zdobycie drugiej lub trzeciej lokaty - 50 tys. zł - mówił. 

 

Minister dodał, że nagrody trafią do nawet tysiąca Kół Gospodyń Wiejskich. Dlaczego zdecydowano się na dofinansowanie akurat tych organizacji? - Widać wyraźnie mniejszy poziom wyszczepienia w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich - argumentował Dworczyk.

 

pgo/PAP/Polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!