Saudyjczyk stracony za przestępstwo, które popełnił jako nieletni. Miał przyznać się po torturach

Świat
Zdj. ilustracyjne, fot. Pixabay/ArtWithTammy
Arabia Saudyjska miała znieść kary śmierci dla nieletnich

Mimo zapewnień Arabii Saudyjskiej o zniesieniu kary śmierci dla nieletnich, w kraju stracono mężczyznę za przestępstwa, które ten popełnił w wieku 17 lat - podaje portal BBC News powołując się na organizacje praw człowieka.

Mustafa Haszem al-Darwisz został aresztowany w 2015 roku za przestępstwa związane z protestami. Saudyjskie władze twierdzą, że został oskarżony o tworzenie komórki terrorystycznej i próbę przeprowadzenia zbrojnej rewolty.

 

ZOBACZ: Zmarła na zawał przed egzekucją. Strażnicy powiesili ciało

 

Ale organizacje praw człowieka wezwały do wstrzymania jego egzekucji, twierdząc, że proces był niesprawiedliwy. Amnesty International (AI) i organizacja charytatywna sprzeciwiająca się karze śmierci Reprieve twierdzą, że 26-letni al-Darwisz odwołał swoje zeznania, które przypuszczalnie zostały złożone w następstwie tortur.

Próba zabójstwa - nie wiadomo kiedy

Według Reutera al-Darwiszowi zarzucono "dążenie do zakłócenia bezpieczeństwa poprzez zamieszki" i "sianie niezgody". Wśród dowodów było zdjęcie "obraźliwe dla sił bezpieczeństwa" oraz jego udział w ponad 10 "zgromadzeniach-zamieszkach" w 2011 i 2012 roku.

 

Saudyjskie MSW poinformowało, że al-Darwisz próbował również zabić członków lokalnych sił bezpieczeństwa. Jednak – jak wskazuje Reuters - dokumenty sądowe nie precyzują dat żadnego z jego przestępstw.

 

Organizacja Reprieve powiadomiła, że rodzina skazanego nie otrzymała żadnej informacji o egzekucji z wyprzedzeniem i dowiedziała się o niej dopiero z internetu. MSW podało, że skazanego stracono w mieście Ad-Dammam; nie podano jednak kiedy.

Miało być stosowane wstecz

W ub.r. saudyjskie władze zapowiedziały, że nie będą już wydawać wyroków śmierci na osoby, które popełniły przestępstwa, gdy były nieletnie, a zamiast tego zastosują tylko maksymalny wyrok 10 lat więzienia. Dekret królewski mówił, że nowe prawo będzie stosowane z mocą wsteczną wobec osób oczekujących na egzekucję.

 

ZOBACZ: USA: Stracono niewinnego? Nowe DNA z miejsca zbrodni

 

AI i Reprieve twierdzą, że sprawa al-Darwisza powinna zostać rozpatrzona zgodnie z nowymi przepisami. Zarówno te, jak i inne organizacje praw człowieka wielokrotnie zgłaszały zastrzeżenia co do wdrażania tej reformy.

 

Na początku br. Saudyjska Komisja Praw Człowieka poinformowała, że w kraju "drastycznie" zmniejszono liczbę osób, które skazano na śmierć w 2020 roku. Według Reprieve w Arabii Saudyjskiej stracono taką samą liczbę osób w pierwszej połowie 2021 r., jak w całym 2020 r. 

bas/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!