Rada Sanitarno-Epidemiologiczną przy Głównym Inspektoracie Sanitarnym wydała rekomendacje do kalendarza szczepień na 2019 r. W skład rady wchodzą specjaliści i eksperci m.in. w dziedzinie neonatologii, pediatrii i epidemiologii.


Decyzję o wpisaniu do kalendarza szczepień obowiązkowych szczepienia przeciw rotawirusom popiera także Pediatryczny zespół ds. szczepień przy ministrze zdrowia.


Rotawirusy są najczęstszą przyczyną biegunki wśród niemowląt i dzieci. Są też silnie zaraźliwe. Na całym świecie z powodu infekcji rotawirusami umiera rocznie ponad 450 tys. dzieci poniżej 5. roku życia.


"Chroni 85-98 proc. szczepionych dzieci"


Szczepionkę przeciw rotawirusom podaje się niemowlętom między 6. a 24. tygodniem życia. Jeśli niezbędna liczba dawek nie zostanie podana do tego czasu, dziecko pozostanie niezaszczepione na zawsze.


W Polsce koszt szczepionki to ok. 320 zł. Jak wynika z szacunków przedstawionych w raporcie politykazdrowotna.pl, "na samym tylko ograniczeniu liczby hospitalizacji i związanych z nimi kosztów NFZ mógłby wiele zyskać, w praktyce koszt zaszczepienia dzieci zwróciłby się z nawiązką po około dwóch latach".


Badania wykazały, że szczepienie ma bardzo wysoką skuteczność: chroni 85-98 proc. szczepionych dzieci przed hospitalizacją z powodu biegunki rotawirusowej.


Szczepienia przeciwko rotawirusom finansowane są w kilkunastu państwach europejskich, m.in. w Austrii, Finlandii i Belgii.

 

politykazdrowotna.pl