Komisja Europejska chce walczyć z unikaniem szczepień. Proponuje wspólną kartę elektroniczną

Świat
Komisja Europejska chce walczyć z unikaniem szczepień. Proponuje wspólną kartę elektroniczną
PAP/EPA/Olivier Hoslet
Komisarz Vytenis Andriukaitis

KE chce zwalczać zjawisko uchylania się od szczepień. W czwartek przedstawiła projekt rekomendacji m.in. w sprawie wprowadzenia rutynowych kontroli statusu szczepień oraz opcji wspólnej elektronicznej karty szczepień, która miałaby zastosowanie transgraniczne.

- Szczepienia to jedno z największych osiągnięć naszych czasów. Dzięki nim miliony ludzi nie zaraziły się polio, ospą i innymi strasznymi chorobami. W ciągu ostatnich 60 lat szczepionki uratowały życie większej liczbie dzieci niż jakiekolwiek inne działanie medyczne - mówił na konferencji prasowej w Brukseli komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis.

 

W emocjonalnym wystąpieniu komisarz i jednocześnie lekarz podkreślał, że jest absolutnie nie do zaakceptowania, iż w dzisiejszych czasach dzieci umierają na choroby, które można powstrzymać za pomocą szczepionek.

 

Wracają choroby

 

Odrzucał teorie rozsiewane przez "antyszczepionkowców" oskarżając ich o manipulowanie i posługiwanie się półprawdami. - Szczepionki działają, to proste. To nie jest kwestia opinii. To fakt - oświadczył Andriukaitis.

 

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w najbliższym dziesięcioleciu szczepionki uratują życie 25 mln osób. Jednak według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) z powodu niewystarczającego stanu zaszczepienia w kilku krajach UE występują niespotykane wcześniej ogniska odry i powracają inne choroby zwalczane drogą szczepień. Wciąż dochodzi w UE do zgonów dzieci i dorosłych z powodu tych chorób.

 

Główny Inspektor Sanitarny: przyjmując szczepionkę minimalizujemy ryzyko; nie ma innej alternatywy. Zobacz wideo:

 

 

 

PAP, Polsat News

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie