Kara grzywny dla rodziców za unikanie wizyty z dzieckiem u lekarza przed szczepieniem

Technologie
Kara grzywny dla rodziców za unikanie wizyty z dzieckiem u lekarza przed szczepieniem
Polsat News

Rodzic, który nie stawia się z dzieckiem na badanie kwalifikacyjne, łamie prawo, bo w ten sposób odmawia wykonania obowiązku ustawowego - informuje "Rzeczpospolita" powołując sie na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego. W sprawie, która była przedmiotem postępowania, grzywnę nałożono na oboje rodziców.

Sprawa dotyczyła rodziców, którzy nie stawili się z córką na szczepienia. Służby sanitarne nakazały im zaszczepienie dziecka przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, poliomyelitis, odrze, śwince i różyczce. 

 

Rodzice odmówili, argumentując, że przepisy nie precyzują, jaką konkretnie szczepionkę należy zastosować i w jakiej dawce.

 

Sanepid uznał jednak, że obowiązek szczepienia ochronnego dziecka wynika wprost z przepisów prawa i można go egzekwować administracyjnie. A o tym, jaką szczepionkę podać, decyduje lekarz. Nałozył grzywne na oboje rodziców, argumentując, że nie jest to kara za niewykonanie obowiązku, ale "środek do jego wykonania".

 

Obpowiązek szczepienia wynika z ustawy

 

Rodzice zaskarżyli decyzję Sanepidu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjny w Poznaniu. WSA oddalił jednak ich skargę, wskazując, że obowiązek poddania się obowiązkowym szczepieniom ochronnym wynika z przepisów ustawowych i jest bezpośrednio wykonalny. Jego niedochowanie "skutkuje wszczęciem postępowania egzekucyjnego, którego rezultatem będzie poddanie dziecka szczepieniu ochronnemu".

 

Po tym orzeczeniu rodzice złożyli skargę kasacyjną do NSA. 

 

25 kwietnia Naczelny Sąd Administracyjny  oddalił ich skargę. Uznał, że jeżeli dzieckiem opiekuje się dwoje rodziców, to każde z nich może samodzielnie działać jako jego przedstawiciel ustawowy. Oboje, każde oddzielnie, są odpowiedzialni za spełnienie obowiązku poddania go szczepieniu ochronnemu. 

 

Badanie integralną częścią szczepienia

 

NSA podkreślił też, że obowiązkowe szczepienie ochronne jest poprzedzone lekarskim badaniem kwalifikacyjnym, aby wykluczyć przeciwwskazania do jego przeprowadzenia, i badanie to jest integralną częścią szczepienia.

 

Bez niego bowiem szczepienie nie może być przeprowadzone.

 

Wyrok NSA jest prawomocny.

 

Rzeczpospolita, polsatnews.pl

dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie