Kilkadziesiąt tysięcy kontroli. Straż Graniczna podaje nowe dane

Tylko w miniony weekend Straż Graniczna skontrolowała 29 tys. osób na granicy z Niemcami. Na przejściach granicznych z Litwą było to 26 tys. osób. W tym samym czasie walczono także z nielegalnymi imigrantami z Białorusi. W funkcjonariuszy rzucano kamieniami i konarami.
Straż Graniczna podsumowała weekend. Podczas kontroli na granicy z Niemcami skontrolowano 29 tys. osób i 12 tys. środków transportu. Wjazdu na terytorium Polski odmówiono 20 osobom.
Kontrole na granicy. Straż Graniczna publikuje dane
Na granicy z Litwą skontrolowano ponad 26 tys. osób i 14 tys. środków transportu. Ośmiu osobom odmówiono wejścia na terytorium RP, a jedną osobę służby zatrzymały za pomocnictwo.
Najbardziej dramatyczna sytuacja miała miejsce na granicy polsko-białoruskiej. W miniony weekend udaremniono 330 prób nielegalnego przedostania się do Polski. Służby prowadzą działania wobec 39 osób, które mają zostać zatrzymane. Trwają poszukiwania.
ZOBACZ: Polacy dostali alert RCB. Od poniedziałku kontrole na granicach
Udzielono pomocy jednej osobie. Za pomocnictwo w nielegalnej migracji zatrzymano cztery osoby.
- W kierunku polskich patroli rzucano kamieniami i konarami - przekazała w mediach społecznościowych Straż Graniczna.
ZOBACZ: Ogromna eksplozja na Morzu Bałtyckim. Rosjanie testują nowy dron kamikadze
Przypomnijmy, kontrole graniczne są prowadzone w 13 miejscach. Trzy z nich to przejścia graniczne, w tym drogowe: w Budzisku i Ogrodnikach oraz kolejowe w Trakiszkach. Pozostałe 10 miejsc, gdzie można przekraczać granicę, to tzw. miejsca kontroli doraźnej.
Kontrole na granicy przedłużone?
Wicewojewoda dolnośląski Piotr Sebastian Kozdrowicki powiedział, że kontrole na granicy będą przedłużone o kolejne miesiące. Dodał, że strona polska zbiera niezbędne dokumenty, aby przedstawić je Komisji Europejskiej.
- Kontrole będą przedłużane, bo chcemy, aby utrzymała się stabilna sytuacja na zachodniej granicy. Robimy to w porozumieniu z Komisją Europejską i rządem Niemiec. Kontrole obowiązują i w przeciągu najbliższych miesięcy będą obowiązywały - powiedział.
ZOBACZ: Makabryczne odkrycie na Mazowszu. Policja zatrzymała księdza
Według niego z przepisów Unii Europejskiej i strefy Schengen wynika, że kontrole mogą być przedłużane jednorazowo na 30 dni i po tym czasie muszą być odnawiane.
Kozdrowicki dodał również, że sytuacja na dolnośląskim odcinku polsko-niemieckiej granicy jest stabilna i pod kontrolą. Z przedstawionych przez niego danych wynika, że w ciągu trzech tygodni zanotowano 117 incydentów granicznych, 14 osób otrzymało odmowę wjazdu do Polski. 37 cudzoziemców zostało zatrzymanych w strefie przygranicznej.
ZOBACZ: Presja na granicy z Białorusią. Straż Graniczna podaje najnowsze statystyki
Zapewnił przy tym, że zatory, które w czasie weekendów tworzą się przed przejściami granicznymi po polskiej stronie, mają maksymalnie do 3 km i są związane ze zwykłym ruchem wakacyjnym.
Czytaj więcej