Zaprzysiężenie Karola Nawrockiego. Opublikowano postanowienie marszałka Sejmu

W Monitorze Polskim opublikowane zostało postanowienie marszałka Sejmu Szymona Hołowni ws. zwołania Zgromadzenia Narodowego. W trakcie wydarzenia Karol Nawrocki złoży przysięgę, czym zainauguruje swoją prezydenturę.
W opublikowanym w sobotę postanowieniu Szymona Hołowni zapisano, że Zgromadzenie Narodowe odbędzie się w sali posiedzeń Sejmu 6 sierpnia o godzinie 10.
ZOBACZ: Bielan chwali Hołownię. "Zachował się jak prawdziwy demokrata i prawdziwy mężczyzna"
W trakcie wydarzenia marszałek Sejmu odbierze przysięgę prezydencką od Karola Nawrockiego.
Zgromadzenie Narodowe. Prezydent elekt złoży przysięgę
W II turze wyborów prezydenckich, popierany przez PiS Karol Nawrocki, zdobywając 50,89 proc. głosów, pokonał kandydata KO Rafała Trzaskowskiego, który uzyskał 49,11 proc.
Zgodnie z Konstytucją, Prezydent RP obejmuje urząd po złożeniu wobec Zgromadzenia Narodowego następującej przysięgi: "Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem". Przysięgę można zakończyć słowami: "Tak mi dopomóż Bóg".
Po zakończeniu uroczystego posiedzenia Zgromadzenia Narodowego prezydent spotka się z Konwentami Seniorów Sejmu i Senatu.
ZOBACZ: Kontrowersje wokół nominacji generalskich. Jest oświadczenie MON
1 lipca Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego na prezydenta RP, dokonanego 1 czerwca tego roku.
Prezes tej Izby Krzysztof Wiak wskazał wówczas w uzasadnieniu, że duża liczba wniesionych protestów wyborczych nie zwiększyła wagi podniesionych w nich zarzutów, zaś żadne z ustalonych uchybień nie miało wpływu na ogólny wynik wyborów.
Adam Bodnar: Wątpliwości prawne co do uznania ważności wyborów
W ubiegły czwartek minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar, skierował list do marszałka Sejmu, w którym poinformował go o "nieprawidłowościach i wątpliwościach prawnych", które wystąpiły w procedurze rozpoznania protestów wyborczych i stwierdzenia ważności wyborów prezydenckich.
W opublikowanym liście Bodnar wymienił 12 punktów, w których podkreśla "nieprawidłowości i wątpliwości prawne" mające miejsce w trakcie procesu uznawania ważności wyborów prezydenckich przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.
ZOBACZ: List Adama Bodnara do marszałka Sejmu. "Ze względu na wagę wyborów"
Szef MS podkreślił, że jest świadomy, iż marszałek Sejmu, kierując się "zapewne zasadą domniemania ważności wyborów", ogłosił zwołanie Zgromadzenia Narodowego w celu zaprzysiężenia prezydenta elekta Karola Nawrockiego na prezydenta RP. Mimo to - jak ocenił minister - "ze względu na wagę wyborów prezydenckich pan marszałek powinien być świadomy wszystkich nieprawidłowości (…) związanych z procedurą orzekania o ważności wyborów oraz sposobem, w jaki to zostało dokonane".
Polska Agencja Prasowa poprosiła wówczas o komentarz w tej sprawie Biuro Obsługi Medialnej Kancelarii Sejmu. "Do treści listu pan marszałek odniesie się przy okazji najbliższego posiedzenia Sejmu w przyszłym tygodniu" - czytamy w odpowiedzi. Najbliższe posiedzenie Sejmu zaplanowane jest w dniach 22-25 lipca.
Czytaj więcej