Waloryzacja emerytur. Spełni się najgorszy z możliwych scenariuszy

Świadczenia emerytalne w 2026 r. wzrosną jedynie o ustawowe minimum - wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów. Opublikowano go po tym, jak rząd nie uzyskał porozumienia w tej sprawie z Radą Dialogu Społecznego. Waloryzacja obejmie zatem 20 proc. realnego wzrostu płac.
Dostępny jest już projekt rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2026 r., opracowany przez Radę Ministrów. Plan przygotowano w oparciu o delegację ustawową zawartą w art. 89 ust. 5 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
ZOBACZ: Zniżki na paliwo dla seniorów. Łatwy sposób na tańsze tankowanie
Przepis zakłada, że w przypadku braku porozumienia w Radzie Dialogu Społecznego, to właśnie w gestii rządu jest wskazanie wysokości wskaźnika waloryzacji, w oparciu o dane makroekonomiczne. Choć w ostatnich dwóch miesiącach odbyły się dwa spotkania RDS - wspólne posiedzenie Zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych i Zespołu ds. ubezpieczeń społecznych RDS oraz plenarne posiedzenie RDS, nie udało się osiągnąć konsensusu.
Waloryzacja emerytur 2026. Wskaźnik wzrośnie jedynie o ustawowe minimum
Po analizie ekonomicznej Rada Ministrów sporządziła projekt, który raczej nie usatysfakcjonuje kilkunastu milionów emerytów, którzy wyczekują przyszłorocznej waloryzacji. Zakłada on bowiem, że wskaźnik pozostanie na poziomie ustawowego minimum. W praktyce oznacza to 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia z bieżącego roku.
Przyjęte rozwiązanie to najniższy dopuszczalny poziom wzrostu, który przedstawić może Rada Ministrów w przypadku nieosiągnięcia porozumienia z Radą Dialogu Społecznego. Jak wskazuje rząd, wynika on z zapowiadanej inflacji, sytuacją budżetową państwa, a także analizy makroekonomicznej.
ZOBACZ: Przepisy uderzają w tysiące emerytów. Oni nie dostaną "czternastki"
Z zapowiedzi Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że projekt rozporządzenia zostanie przyjęty przez Radę Ministrów w trzecim kwartale tego roku. Ostateczne postanowienie poznamy zatem do końca września.
Co minimalny wzrost waloryzacji oznacza dla emerytów?
Jeśli rozporządzenie Rady Ministrów wejdzie w życie w oparciu o dostępny projekt, waloryzacja emerytur i rent obejmie wartość inflacji zwiększoną o 20 proc. realnego wzrostu płac z 2025 r. Wskaźnik znany będzie na początku przyszłego roku, po publikacji danych w sprawie płac zebranych przez Główny Urząd Statystyczny.
ZOBACZ: Planują nowy program wsparcia dla seniorów. Nawet 2150 zł miesięcznie
Warto zaznaczyć, że w związku z tym, że projekt rozporządzenia w sprawie waloryzacji wciąż jest w fazie prac rządowych, przed ostatecznym przyjęciem, możliwe są jego modyfikacje.
Czytaj więcej