Pierwsza taka decyzja papieża Leona XIV. Wskazał na hierarchę z Francji

Leon XIV podjął pierwszą podczas swojego pontyfikatu decyzję dotyczącą nadużyć duchownych wobec małoletnich. Mianował francuskiego arcybiskupa Thibaulta Verny'ego przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Wybór tego hierarchy został uznany w Watykanie za "dobry krok", aby w Kościele zachodziły dalsze zmiany dotyczące zwalczania nadużyć.
Leon XIV mianował w sobotę arcybiskupa Thibaulta Verny'ego nowym przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Jest to pierwsza ogłoszona publicznie decyzja papieża w kwestii nadużyć duchowieństwa, które od lat są jednym z głównych zarzutów w stronę Kościoła katolickiego.
ZOBACZ: Zmienił się widok przez "dziurkę od klucza". Nowa atrakcja to hołd dla papieża
59-letni hierarcha z Francji zastąpił kardynała Seana O'Malleya - 81-letniego byłego arcybiskupa Bostonu, który kierował komisją od jej powołania. Nowy przewodniczący przyznał, że w przeszłości miał kontakty z ofiarami nadużyć. Jego priorytetem ma być kontynuowanie obecnych działań, a także - w tym samym kontekście - wspieranie lokalnych diecezji w ramach projektu "Memorare".
Nowy szef papieskiej komisji. Arcybiskup z Francji zbada przypadki nadużyć
Verny zapowiedział też na łamach Vatican News, iż wkrótce "zostaną opublikowane wytyczne, które będą zawierać wskazania dotyczące ochrony małoletnich i towarzyszenia im" przez duchownych. Członkiem komisji został w 2022 roku. Ma doświadczenie w działaniach na rzecz ochrony nieletnich we francuskim Kościele.
Kardynał O'Malley pozytywnie ocenił jego nominację, nazywając go "liderem nastawionym na współpracę". Nominacja dla francuskiego duchownego jest postrzegana w Watykanie - według portalu - jako "dobry krok w kierunku dalszego rozwiązywania kryzysu związanego z szeroką skalą nadużyć".
ZOBACZ: Zarobki księży i zakonnic w Polsce. Różnice są diametralne
Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich została powołana w 2014 roku przez papieża Franciszka w odpowiedzi na nagłośnione skandale z udziałem duchownych. Pomaga ona biskupom łacińskim, eparchom wschodnim, przełożonym zgromadzeń zakonnych męskich i żeńskich w tworzeniu procedur i strategii reagowania na przypadki nadużyć seksualnych, zgodnie z prawem kanonicznym i cywilnym, oraz w zapewnianiu ochrony dzieciom i bezbronnym dorosłym przed takimi nadużyciami.
Czytaj więcej