Ankiety w PSL, a tam pytania o sojusz z PiS i Konfederacją. Mamy nowe ustalenia
Nie tylko na Opolszczyźnie, ale w całej Polsce politycy PSL otrzymali ankiety, w których zapytano o ocenę Koalicji 15 Października oraz sytuację po wyborach prezydenckich wygranych przez Karola Nawrockiego - ustalił Polsat News. Część pytań dotyczyła również możliwego sojuszu ludowców z PiS i Konfederacją oraz objęcia funkcji premiera przez Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Pierwsze informacje w sprawie ankiety na Opolszczyźnie przekazał portal opolska360.pl. Lider tamtejszych struktur PSL Marcin Oszańca wyjaśniał później, że ankieta ma jedynie badać nastroje. O sprawie dyskutowali też politycy w piątkowej "Debacie Gozdyry", w tym Andrzej Szeptycki z Polski 2050.
- Po wyborach otworzył się taki worek z różnymi pomysłami - uznał, dodając, że sytuacja jest dynamiczna. - Nie chcę, abyśmy grillowali PSL, ale jest to partia zdecentralizowana. Być może Władysław Kosiniak-Kamysz rzucił pomysł, że warto przemyśleć sytuację, a ktoś wziął i zrobił na poziomie lokalnym ankietę - mówił Szeptycki, którego formacja tworzy z PSL sojusz nazwany Trzecią Drogą.
PSL i ankiety w całej Polsce. Głos z PiS: Nie dziwię się takim działaniom
Przedstawiciel Polski 2050 podkreślał w przedweekendowym programie Agnieszki Gozdyry, że już w 2023 roku PSL otrzymało od PiS propozycję, wedle której Kosiniak-Kamysz zostałby premierem we wspólnym rządzie tych ugrupowań. - Wtedy było więcej do zaoferowania i mniejsze ryzyko. Nie wierzę, aby ta ankieta to był pomysł (szefa PSL - red.) - zapewniał.
ZOBACZ: Ankieta wśród działaczy PSL ws. sojuszu z PiS. "Próba oszukania wyborców"
Do ankiet PSL, gdy było wiadomo o takich pytaniach zadawanych jedynie na Opolszczyźnie, odnosiła się także posłanka PiS Agnieszka Wojciechowska van Heukelom. - Nie dziwię się takim działaniom. Uważam, że takich ankiet powinno być więcej - stwierdziła, zauważając, iż PSL "jest barometrem" przy każdych rządach. - Kto by nie rządził wiadomo, że tam będzie PSL - przypomniała.
Z kolei jak powiedział wówczas polityk KO Adrian Witczak, odnosząc się do doniesień w sprawie ankiet ludowców: - Chciałbym, aby wypowiedzieli się na ten temat liderzy.
"Poważna, konkretna oferta od PiS". Piotr Zgorzelski zabrał głos
Z kolei dziennikarz Polsat News Marcin Fijołek zdradził w nowym odcinku podcastu Interii "Polityczny WF", że PSL otrzymało "naprawdę poważną, konkretną ofertę od PiS". Doniesienia w tej sprawie skomentował wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski, który kilka dni temu w "Gościu Wydarzeń" stwierdził, że "nie ma mowy o żadnej ofercie od PiS". - Nie było takiej - podkreślił.
ZOBACZ: Mocny głos z koalicji. Polityk PSL o premierze: Jak koń nie ciągnie to się go zmienia
Jak dodał, ostatnio odbyło się spotkanie liderów partii tworzących Koalicję 15 Października, na którym omówiono sytuację po wyborach prezydenckich.
Widziałeś coś ważnego? Przyślij zdjęcie, film lub napisz, co się stało. Skorzystaj z naszej Wrzutni
Czytaj więcej