Polacy podzieleni w najnowszym sondażu. Tak oceniają Andrzeja Dudę

Polacy nie potrafią jednoznacznie ocenić pracy Andrzeja Dudy, który 6 sierpnia skończy drugą i ostatnią kadencję prezydenta. Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że ma on tyle samo zwolenników, co przeciwników.
Z najnowszego sondażu wynika, że w maju pracę Andrzeja Dudy pozytywnie oceniło 46 proc. badanych. W analogicznym badaniu przeprowadzonym miesiąc wcześniej, obecnego prezydenta chwaliło 39 proc. osób.
Sondaż CBOS: Polacy niejednoznacznie oceniają Andrzeja Dudę
Również 46 proc. badanych ocenia Andrzeja Dudę negatywnie. W kwietniu było to 50 proc.
ZOBACZ: Andrzej Duda zwrócił się do nowego prezydenta Rumunii. "Będziemy pogłębiać partnerstwo"
9 proc. badanych nie potrafiło ocenić prezydenta i wybrało odpowiedź "trudno powiedź".
CBOS poskreśla, że "w ciągu ostatniego roku Andrzej Duda stracił kilka punktów procentowych poparcia". "Teraz jednak na finiszu swojej prezydentury je odzyskał" - stwierdzono.
Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się 1 czerwca i wezmą w niej udział Karol Nawrocki oraz Rafał Trzaskowski. Nowy prezydent 6 sierpnia złoży przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym (wspólne obrady Sejmu i Senatu). Tym samym zakończy się druga i ostatnia kadencja Andrzeja Dudy.
Polacy oceniają Sejm i Senat
Działalność posłów pozytywnie oceniło 32 proc. badanych (wzrost o 3 punkty procentowe), a źle 52 proc. (spadek o 4 punkty procentowe). 26 procent ankietowanych nie ma w tej kwestii zdania.
ZOBACZ: Trzaskowski komentuje rozmowę Mentzena z Nawrockim. "Kameleon"
Do Senatu Polacy podchodzą w podobny sposób. 34 proc. chwali pracę, natomiast 40 proc. ocenia ją negatywnie. 16 proc. badanych nie ma zdania. CBOS podkreśla, że obecne notowania Sejmu i Senatu należą do najsłabszych w tej kadencji.
Badanie przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 5 do 14 maja 2025 roku na próbie liczącej 1080 osób (w tym: 64,4 proc. metodą CAPI, 23,7 proc. - CATI i 11,9 proc. - CAWI).
Czytaj więcej