Andrzej Duda zwrócił się do nowego prezydenta Rumunii. "Będziemy pogłębiać partnerstwo"

Polska
Andrzej Duda zwrócił się do nowego prezydenta Rumunii. "Będziemy pogłębiać partnerstwo"
Łukasz Błasikiewicz/KPRP

Prezydent Andrzej Duda pogratulował zwycięzcy wyborów prezydenckich w Rumunii. Nicusor Dan wygrał w powtórzonym głosowaniu. "Jestem przekonany, że będziemy nadal pogłębiać nasze strategiczne partnerstwo" - zaznaczył polski prezydent.

Proeuropejski burmistrz Bukaresztu Nicusor Dan wygrał w niedzielę wybory prezydenckie w Rumunii, pokonując lidera radykalnie prawicowej AUR George Simiona.

 

"Składam serdeczne gratulacje Nicusor Danowi z okazji wyboru na prezydenta Rumunii. Jestem przekonany, że będziemy nadal pogłębiać nasze strategiczne partnerstwo i zadbamy, aby nasz region był prosperujący, silny i bezpieczny" - napisał na platformie X prezydent.

Rumunia. Nicusor Dan prezydentem. Zapowiada walkę z korupcją

Dan wygrał drugą turę powtórzonych wyborów prezydenckich w niedzielę z wynikiem 53,6 proc. głosów. Simion uzyskał 46,4 proc. poparcia.

 

ZOBACZ: Rumunia też nie lubi Rosji. Wysłała Ukrainie systemy CA-95

 

Dan - wykształcony w Paryżu matematyk - obiecuje, że odbuduje zaufanie społeczeństwa do polityki poprzez usprawnienie instytucji publicznych i walkę z korupcją.

Powtórzone wybory

Niedzielne wybory odbyły się po tym, jak w grudniu ubiegłego roku Sąd Konstytucyjny unieważnił pierwszą turę wyborów prezydenckich z 24 listopada 2024 r.

 

Przyczyną tej decyzji były zarzuty wobec jednego z kandydatów - Calina Georgescu, który zdobył wówczas pierwsze miejsce - o nadużycia w kampanii i złamanie zasad uczciwej konkurencji wyborczej, a także wsparcie ze strony "aktora zewnętrznego", z sugestią, że chodzi o Rosję. 

 

Artur Pokorski / Polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie