"Mają to, czego kardynałowie łakną". Rola polskich duchownych w konklawe

- To są osoby, które mają swoje doświadczenie, mają to, czego kardynałowie łakną, bo oni sami, jak przyjechali tutaj do Rzymu, to mówili o tym, że dla nich to jest bardzo ważne, bo oni się mogą poznać, porozmawiać, wymienić swoimi doświadczeniami - mówił o polskich przywódcach duchownych, którzy wejdą w skład rozpoczynającego się w środę konklawe ambasador Polski w Watykanie, Adam Kwiatkowski.
- Każdy kardynał, który dziś zostanie zaprzysiężony w Kaplicy Sykstyńskiej ma swoje doświadczenie, swoją perspektywę i też swoją historię w Kościele powszechnym - mówił polski przedstawiciel w Stolicy Apostolskiej, zapytany w "Graffiti" o to, jaki realny wpływ na wybór papieża mogą mieć polscy przywódcy duchowni wchodzący w skład zgromadzenia konklawe.
ZOBACZ: Rozpoczyna się konklawe w Watykanie. Kiedy pierwszy dym?
Wśród 133 kardynałów, którzy będą decydować o tym, kto stanie na czele Kościoła katolickiego na najbliższe lata znajdzie się czterech polskich duchownych: kard. Stanisław Ryłko, kard. Konrad Krajewski, kard. Kazimierz Nycz i kard. Grzegorz Ryś.
Konklawe. Jaki wpływ na rozwój wypadków mają polscy kardynałowie?
Adam Kwiatkowski zasugerował, że każdy z wymienionych duchownych jest osobą widoczną w Watykanie. Obowiązki, które piastowali lub piastują sprawiają, że wielu kapłanów w Rzymie liczy się z ich zdaniem. Wskazał na przykład kard. Ryłki, który pełni funkcję archiprezbitera Bazyli Matki Boskiej Większej - świątyni, która stała się miejscem ostatniego spoczynku papieża Franciszka.
- Kardynał dobiegający 80 lat, ale człowiek, z którym się tutaj liczą - stwierdził.
WIDEO: "Mają to, czego kardynałowie łakną". Rola polskich duchownych w konklawe
Polski ambasador w Watykanie przypomniał, że kard. Krajewski z kolei jest jednym z ministrów rządu watykańskiego i stoi na czele Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia jako jałmużnik papieski. Wskazał też na kardynała Nycza, który w Archidiecezji Warszawskiej miał okazję gościć w niej przywódców Kościoła.
ZOBACZ: Rozpoczyna się konklawe w Watykanie. Kiedy pierwszy dym?
- Wreszcie kard. Ryś - jest tutaj obecny bardzo często i jest osobą, która jest tutaj coraz bardziej rozpoznawana - powiedział Adam Kwiatkowski.
Ambasador wskazał też na autorytet kard. Stanisława Dziwisza. Z racji wieku nie będzie mógł wprawdzie uczestniczyć w pracach konklawe, ale przed jego rozpoczęciem może prowadzić rozmowy z kardynałami, którzy zadecydują o tym, kto zostanie nowym papieżem.
- Ma olbrzymie doświadczenie bycia tutaj, oceniania pewnych procesów i też jest jednym z tych kardynałów, który - choć nie wejdzie do Kaplicy Sykstyńskiej - ale z pewnością był o wiele rzeczy pytany i jego opinie też ważą w decyzjach podejmowanych przez jego młodszych kolegów - stwierdził Kwiatkowski.
Ambasador Polski w Watykanie: Kardynałowie szukają przykładów do naśladowania
Dyplomata przyznał, że sam pytany był przez jednego z watykańskich kardynałów o historię polskiego Kościoła, w szczególności kwestie związane z kard. Stefanem Wyszyńskim. Stwierdził, że jest to dowodem na to, że duchowni szukają pewnych autorytetów, których poglądy i działania mogliby odnieść do problemów zastanych we własnych krajach.
- Jeden z kardynałów zadał mi pytanie o rolę kardynała Wyszyńskiego w historii Polski i czy ta rola mogłaby zostać w jakiś sposób przeniesiona do miejsca, z którego przyjechał. Otrzymał ode mnie jego historię - powiedział ambasador.
ZOBACZ: Złożą przysięgę i zostaną odcięci od świata. Kulisy konklawe
- To trochę inna historia, ale myślę, że to też są jakieś znaki, że ci kardynałowie szukają jakichś przykładów do naśladowania, szukają podobieństw w miejscach, z których przyjechali - dodał Adam Kwiatkowski.
Rozpoczyna się konklawe. Na czele Kościoła stanie nowa osoba
W rozpoczynającym się w środę konklawe uczestniczyć będzie 51 kardynałów z Europy, 23 z Azji, 18 z Afryki, 17 z Ameryki Południowej, 16 z Ameryki Północnej, czterech z Ameryki Środkowej i czterech z Oceanii. Najmłodszym będzie pochodzący z Ukrainy Australijczyk Mikola Bychok (45 lat), najstarszym zaś Carlos Osoro Sierra z Hiszpanii (79 lat).
ZOBACZ: Konklawe "od kuchni". Tak będzie wyglądało menu kardynałów
Uroczystości rozpoczną się o godz. 10:00 mszą świętą Pro Eligendo Pontifice poprowadzoną przez dziekana kolegium kardynalskiego, kard. Giovanniego Batistę Re. Na 16:30 przewidziany jest początek procesji - duchowni przejdą z Kaplicy Paulińskiej do Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie złożą przysięgę na dochowanie tajemnicy.
Po jej zakończeniu drzwi zostaną zamknięte, a osoby postronne wyproszone. Odbędzie się pierwsza próba głosowania. W kolejnych dniach przeprowadzane będą po dwie próby rano i dwie wieczorem. Konklawe potrwa do momentu wyboru nowego przywódcy Kościoła katolickiego.
Czytaj więcej