Co jeśli rosyjska rakieta nadleci nad Warszawę? Trzaskowski odpowiada

Polska
Co jeśli rosyjska rakieta nadleci nad Warszawę? Trzaskowski odpowiada
Polsat News/pixabay
Rafał Trzaskowski

- Nic takiego się nie wydarzy. Uspokajam - tak prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zareagował na pytanie o hipotetyczną sytuację pojawienia się nad stolicą rosyjskiej rakiety. Jak mówił, rząd przygotował ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, a obecnie trwają nad nią konsultacje. - Ma być sfinalizowana pod koniec lipca. Ona będzie podstawą - mówił Trzaskowski.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski został zapytany przez prowadzącego Bogdana Rymanowskiego w programie "Gość Wydarzeń" o hipotetyczną sytuację pojawienia się nad stolicą rosyjskiej rakiety.

 

- Na szczęście mamy swoją obronę, nie ma takiego zagrożenia - przekazał polityk Koalicji Obywatelskiej. - Uspokajam. Nic takiego się na razie nie wydarzy - dodał.

Prezydent Warszawy: Budowa schronów to nie moja odpowiedzialność

Trzaskowski powiedział, że - gdy tydzień przed wojną wrócił z Kijowa - to skierował pytania do rządu PiS o ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej. - Tamten rząd nie zrobił nic z tą ustawą - zaznaczył.

 

- Dopiero rząd Donalda Tuska zajął się tą ustawą. To ona będzie podstawą prawną pod plany ewakuacji i schrony. Do tej pory nie mam na jakiej podstawie pisać takich planów - podkreślił Trzaskowski. Przepisy - jak ujawnił - mają być gotowe w ostatniej dekadzie lipca.

 

ZOBACZ: Andrzej Duda na szczycie NATO. "Oprzemy się każdemu"

 

- Budowa schronów to nie jest moja odpowiedzialność, ale państwa - przekazał prezydent Warszawy. - Ja zrobiłem audyt, mimo, że nikt mi nie kazał. Wykazaliśmy, że mamy miejsca schronienia na parkingach podziemnych i na stacjach metra - dodał. Jak podkreślał, w tych lokalizacjach będzie mogło się ukryć 2,5 mln osób.

 

Trzaskowski powiedział, że potrzebna jest definicja, by określić co jest "schronem", a co "miejscem schronienia". - Jak będziemy ją mieli, to będziemy wiedzieć, czy jesteśmy przygotowani - zaznaczył. Podkreślił jednocześnie, że w kwestii schronów "sprawa została całkowicie zaniedbana".

 

WIDEO: Co jeśli rosyjska rakieta nadleci nad Warszawę? Trzaskowski odpowiada

 

Prezydent Warszawy: Putin rozumie tylko język siły

- To bardzo ważne, aby Ukraina stała się członkiem NATO. Dziś większość europejskich polityków prezentuje takie stanowisko - przekazał polityk Koalicji Obywatelskiej.

 

- Wszyscy mówią, że aby tak się stało, musi się skończyć wojna - dodał.

 

ZOBACZ: Orban odwiedził Putina w Moskwie. Teraz mówi, co sądzi o ataku na Kijów

 

Jak zaznaczył prezydent Warszawy, wszyscy wiedzą, że Putin rozumie tylko język siły. - Jedynie bardzo mocne zaangażowanie po stronie Ukrainy może spowodować, że Kijów wygra tę wojnę - podkreślił.

 

- Jestem przekonany, że gdyby wszyscy mieli tak pełną determinację, jak kolejne polskie rządy, to Ukraina już odbiłaby terytoria okupowane przez Rosję - przekazał Trzaskowski.

 

Polityk KO stwierdził, że Polska jest numerem jeden w NATO, jeżeli chodzi o wydatki PKB na obronność. - Mamy prawo domagać się od naszych sojuszników większego zaangażowania - wyjaśnił.

Prezydent Warszawy kandydatem na prezydenta Polski? Trzaskowski odpowiada

Polityk Koalicji Obywatelskiej został zapytany przez prowadzącego o przyszłoroczne wybory prezydenckie. 

 

- Dziś jeszcze nie ma decyzji, kto zostanie kandydatem Platformy na prezydenta. Od osoby na tym stanowisku odczekuje się kompetencji, szczególnie w polityce zagranicznej i w reagowaniu na kryzysy - zaznaczył Trzaskowski.

 

- Jeśli chodzi o moją determinację do podejmowania takich wyzwań, to nikt nie może mieć wątpliwości - odpowiedział polityk KO zapytany przez Rymanowskiego o swój start w wyborach. 

 

ZOBACZ: Rafał Trzaskowski wystartuje na prezydenta? Wymowna deklaracja

 

Prezydent Warszawy przekazał, że Platforma do deklaracji, kto będzie startował, będzie gotowa jesienią. - Jeszcze nikt nie złożył formalnego wniosku o chęci kandydowania. Dopiero wtedy okaże się, czy będą prawybory w formacji - przekazał. - Ważne, aby taka procedura nie osłabiła partii - dodał Trzaskowski. 

 

- Donald Tusk wielokrotnie wypowiadał się na temat wyborów prezydenckich. Sam mówił, że nie ma takich ambicji - zaznaczył polityk.

Rafał Trzaskowski o kandydaturze Joe Bidena: Wierzę w mądrość prezydenta

Prezydent Warszawy odniósł się także do nadchodzących wyborów prezydenckich w USA. Prowadzący zapytał o pojawiające się wezwania do rezygnacji Joe Bidena z ponownego kandydowania. 

 

- To przykre, że kogoś się ocenia po ostatnim występie w debacie - powiedział Trzaskowski, nawiązując do słabego występu reprezentanta demokratów w starciu z Trumpem.

 

- Biden udowodnił, że jest najlepszym przywódcą USA od lat. Potrafi ryzykować i podejmować decyzję. Mówi o mocnym NATO i wskazuje na gwarancję bezpieczeństwa - zaznaczył.

 

ZOBACZ: Joe Biden napisał list do Demokratów. Odpowiedział na kluczowe pytanie

 

Polityk przekazał, że "wierzy w mądrość prezydenta i partii demokratycznej i że podejmą dobre decyzje".

 

- Wydaje mi się, że tu nie ma wątpliwości. Jeżeli chodzi o nasze bezpieczeństwo i twarde deklaracje, to Biden składał takie gwarancje. - przekazał Trzaskowski zapytany o to, kto będzie lepszym prezydentem USA dla Polski. 

 

- Trump podawał w wątpliwość siłę i skuteczność Sojuszu. Mam nadzieję, że jedynie na potrzebę kampanii - dodał.

Michał Blus / msm / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie