Andrzej Duda na szczycie NATO. "Oprzemy się każdemu"

Świat
Andrzej Duda na szczycie NATO. "Oprzemy się każdemu"
Polsat News
Prezydent Polski Andrzej Duda uczestniczy w szczycie NATO w Waszyngtonie

- Jedność, odporność i gotowość - to hasła, które według Andrzeja Dudy charakteryzują nastroje w Sojuszu Północnoatlantyckim w obliczu zagrożenia ze strony Rosji. Prezydent podczas trwającego szczytu NATO zapowiedział, że podjęte na nim zostaną tematy dotyczące wzmocnienia wschodniej flanki oraz nowych form wsparcia dla Ukrainy. Zdradził też, kiedy Kijów może liczyć na zaproszenie do sojuszu.

Andrzej Duda uczestniczy w jubileuszowym szczycie NATO w Waszyngtonie. - Jesteśmy razem, stoimy twardo, oprzemy się każdemu niebezpieczeństwu - mówił podczas środowego briefingu.

 

Prezydent podkreślał, że NATO jest sojuszem obronnym. - Nikogo nie atakuje, ale będzie bronił każdego państwa, które do Sojuszu Północnoatlantyckiego należy - powiedział. 

Andrzej Duda na szczycie NATO. Mówił o zaproszeniu Ukrainy do sojuszu

Duda podkreślił, że dzisiaj największym zagrożeniem - przynajmniej na wschodniej flance - jest Rosja. - Mam nadzieję, że ten szczyt wyśle wyraźny sygnał. Po pierwsze o tym, że droga Ukrainy do NATO jest nieodwracalna, w tym znaczeniu, że w istocie NATO jest w stanie przyjąć Ukrainę w swoje szeregi, a decyzja należy do ukraińskiego społeczeństwa, które musi tego chcieć - mówił. 

 

Tłumaczył, że "nikt z zewnątrz poza państwami NATO nie może tego zablokować".

 

ZOBACZ: Andrzej Duda w Waszyngtonie. Weźmie udział w szczycie NATO

 

- Dyskusja dotyczy tylko momentu, kiedy Ukraina ma być przyjęta, a nie faktu czy ma zostać przyjęta - zapewniał Duda. Przypomniał, że po przyjęciu nowego sojusznika obowiązuje art. 5 czyli obowiązek kolektywnej obrony, a przyjęcie Ukrainy oznaczałoby automatyczne wejście NATO do wojny.

 

Prezydent ocenił też, kiedy Ukraina może liczyć na oficjalne zaproszenie do sojuszu. - Ten szczyt tego nie wyśle, ale mam nadzieję, że stanie się ono faktem na kolejnym szczycie w Hadze - stwierdził. Przywódcy państw sojuszniczych spotkają się w Holandii w czerwcu 2025 roku. 

Ukraina. Nowe formy wsparcia dla Kijowa

Duda podkreślił, że najsilniejszym sygnałem odstraszającym dla Moskwy jest pokazanie jedności w sojuszu. 

 

Przekazał też, że podczas szczytu omówione zostaną nowe formy wsparcia dla Kijowa, m.in. dotyczące wzmocnienia obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. 

Artur Pokorski / msm / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie